Kravatu alebo motýlika? Pravidlá spoločenského obliekania vedia niekedy pekne potrápiť. Lenže motýliky či kravaty nie sú len výsadou spoločenských udalostí. Dnes sú aj niečím, čím možno vyjadriť osobný štýl.

Čerešničkou na celkovej elegancii pánskeho outfitu je jednoznačne kravata alebo motýlik. Kedysi dávno bol najmä motýlik výsadou predpísaného dresscode, podľa ktorého sa nosil iba ku smokingu. Dnes je však veľmi obľúbený aj ako doplnok k obleku, o čom svedčí aj množstvo fotografií z prestížných spoločenských udalostí, na ktorých majú pánske celebrity pod krkom tento veľmi štýlový doplnok.

Ale pozor, hoci je nosenie motýlikov benevolentnejšie ako kedysi, určité pravidlá je nutné dodržiavať, aby sa nestalo, že budete terčom posmechu. Dajme si teda niekoľko jednoduchých pravidiel ku noseniu motýlikov:

Formálne oblečenie

Motýlik sa väčšinou nosí na formálne akcie ako doplnok ku kompletnému odevu. “Black tie” je predpísané oblečenie, ku ktorému sa najčastejšie zvolí tento malý doplnok. Hoci v doslovnom preklade tento výraz znamená čierna kravata, význam slovného spojenia je iný. “Black tie” znamená, že páni si majú obliecť smoking a dámy dlhé večerné šaty. Najčastejšia farba smokingu je čierna, ale nosia sa už aj farby ako fialová, vínová alebo tmavo modrá. Motýlik by mal byť vo farbe smokingu, košeľa biela. Taktiež by nemal byť vopred uviazaný (čiže zakúpený ako uviazaný), ale muž by si ho mal uviazať sám. V opačnom prípade bude celkový vzhľad pôsobiť lacno! “White tie” je označenie predpísaného oblečenia pre veľmi formálnu udalosť. Pri tomto type vyžadovaného oblečenia sa neexperimentuje s farbou a muž by si mal obliecť čierny frak, bielu vestu, bielu košeľu a bieleho motýlika.

“Black tie”

“White tie”

Poloformálne oblečenie

Oblečenie pre príležitostné udalosti, ktoré si vyžadujú poloformálne oblečenie je, čo sa týka pravidiel módy, omnoho flexibilnejšie. Pri poloformálnom oblečení sa už môže experimentovať aj s farbami, vzormi  a textúrami pri výbere motýlikov. Bodky, prúžky… všetko je dovolené. Motýliky vyrobené z tvídu alebo zamatu dodajú celkovému vzhľadu trochu zábavy a tiež nádych modernosti. Treba však myslieť na kombinovanie farieb a vzorov v celom outfite, aby sa nestalo, že budete vyzerať ako šašo v cirkuse. Netreba však zabúdať, že aj pri niektorých príležitostných udalostiach sa nemusíte stretnúť pri menších výstrelkoch s pochopením hostiteľa, čo znamená, že o udalosti, na ktorej sa chystáte zúčastniť, by ste si mali zistiť viacero podrobností a podľa toho zladiť celkový vzhľad.

View this post on Instagram

🍦#bowtie #selfie #fresh #suitandtie #suit

A post shared by Myle$ (@mylespaul1998) on

Ležérne oblečenie

Krása príležitostných udalostí bez akýchkoľvek predpisov je v tom, že si môžete obliecť čokoľvek chcete, bez toho, aby ste sa museli držať striktnejších pravidiel. Tu sa môže naplno prejaviť vaša kreativita a osobný štýl. Takéto udalosti sú ideálne pre nosenie takzvaných “funky motýlikov”, ktoré sú vyrobené z ľahkých materiálov ako satén či ľan. Je celkom bežné, že muži extravagantnejší motýlik doplnia ďalšími výraznejšími doplnkami ako traky, okuliare, šnúrky a podobne.

A ešte niekoľko rád na záver

Výber správneho oblečenia je len polovica bitky. Dôležitá vec, ktorú treba mať stále na pamäti je, že pri nosení motýlika musíte mať sebadôveru. Neberte si ho, ak mu nedôverujete, ak nemáte v ňom absolútnu istotu. Noste motýlik s hrdosťou, len vtedy budete vyžarovať sebadôveru a šmrnc.

A ako si správne uviazať motýlika?

Zdroj: nationalbowtieday |  Foto: Instagram, Pixabay