36 rokov, narodený v Prešove. Býva v Bratislave, momentálne bez priateľky. Začínal ako rozhlasový moderátor vo Fun rádiu, kde bol 8 rokov, z toho 4 roky spolumoderoval rannú show, a 10 rokov pôsobil ako komentátor českej športovej stanice Galaxie Sport resp. neskôr Nova Sport. Momentálne žiadaný moderátor množstva firemných akcií a športový komentátor na stanici Digisport, kde moderuje ligu majstrov, a na Slovaksport  ̶  komentuje anglickú ligu.

 

Moderuješ veľa firemných akcií a ešte po večeroch komentuješ futbal. Občas mám pocit, že si všade 🙂

Robím fakt veľa, ale futbal komentujem najmä na káblových televíziách, ktoré nemá každý, takže sa nedá povedať, že by som bol „všade“. Ale športový divák, ten si ma určite všíma. Počas olympiády v Soči som bol často na obrazovke nemenovanej klasickej televízie  ̶  to bolo super. Ale vážim si aj prácu v menších televíziách, kde je často veľa šikovných kolegov.

Čo ťa najviac živí?

Televízie  ̶  futbaly, to sú pre mňa iba také koníčky, to ma neuživí. Živia ma hlavne tie firemné akcie, ktoré moderujem. Hoci by som bol veľmi rád, keby ma živil aj šport:)

Budeme ťa viac vidieť na obrazovkách alebo počuť opäť v rádiu?

Pred 7 rokmi som vo verejnoprávnej televízii robil súťaž krajov, odvtedy sa v TV nič pravidelné nepodarilo. Ale aj vzhľadom na to, že ja sa venujem hlavne moderovaniu tých komerčných akcií, tak je pre mňa ťažké vrátiť sa napríklad do rádia. Tam totiž chcú, aby som vysielal na dennej báze, čo je pre mňa pri aktuálnom vyťažení nemožné, aj keď by som sa tam určite rád vrátil.

Kedy vstávaš?

Neznášam vstávanie, takže čo najneskôr 🙂 Ale v priemere vstávam okolo 7.00, pretože chodím 3x týždenne na hokej. 10 rokov som vstával do rádia o 5-tej a to ma poznačilo. Najlepší spánok mám, keď môžem spať do deviatej. To je perfektné.

Kedy chodíš spať?

Pred polnocou málokedy. Ale chcel by som sa prinútiť, že budem chodiť spávať o 22-23.00 a spať budem do ôsmej. No keď do noci komentujem futbal, tak sa to momentálne nedá.

Ranný rituál?

Vypnem budík a dám si vodu s citrónom. Potom skontrolujem poštu, pozriem si noviny na internete  ̶  čo sa deje. Ale ráno nemám veľa času, pretože ja som ten, čo vstáva vždy na poslednú chvíľu a zároveň nerád meškám, takže sa ponáhľam. A chcel by som ráno vstávať skôr a cvičiť, ale to by zase obmedzilo moje nočné rituály, keď idem niekde na pivko 🙂

Zlozvyk?

Príležitostná lenivosť a odkladanie vecí na druhý deň. A ešte som aj bordelár  ̶  mám neporiadok aj v aute, aj doma  ̶  napríklad ponožky si vyperiem, až keď všetky miniem 🙂

21

Kedy sa chystáš oženiť?

Prvý plán bol že sa ožením do 30-ky, druhý že do 32, tretí do 35 a teraz, keď mám 36 rokov, tak som si povedal, že do tej 40-ky by som to chcel zvládnuť.

V roku 2009 si mal v ČR pomerne veľký škandál, keď si na českej TV kričal s emóciami „gól“ v zápase ČR  ̶  Slovensko.

Fanúšikovský pohľad je, že som urobil škandál, ale druhá strana je, čo vtedy chcela televízia, a tá chcela dvoch komentátorov  ̶  Slováka komentujúceho slovenské akcie a Čecha komentujúceho české akcie. Samozrejme, obe strany museli tých svojich komentovať s patričnou dávkou emócií. Problém bol, že ten gól, ktorý som kričal, bol víťazný a Česi boli z toho dosť sklamaní. Nejaký čas predtým sa komentoval taký istý zápas a Slováci prehrali 1:3. Aj vtedy si Slovák zakričal „gól“, ale nebolo z toho také haló, pretože Česi vyhrali. Televízia s tým bola OK, pretože tak to chceli a nikto ma z ničoho nevinil. Médiá to, samozrejme, nafúkli a zlatý klinec prišiel, keď mi volali z nejakých novín, či sa nechcem ospravedlniť. Tak som im povedal, že ich hráči sa im musia ospravedlniť, pretože hrali zle a preto prehrali, ja som si robil iba svoju robotu, tak ako chcel môj zamestnávateľ.

Ktorým futbalovým tímom fandíš?

Z Anglicka Manchester United, Portsmouth (4. liga), mal som rád Reading FC (2. liga), Fulham FC  ̶  aj keď teraz vypadol. Mne sa páči, keď je to niečo klasicky, typicky anglické, keď vidíš ten starý štadión, ktorý strašne dýcha históriou… Na United som mal rád, že tam boli hráči, ktorí v tom klube pôsobili 15  ̶  20 rokov, to je úžasné.

Tipuješ na zápasy?

Pokračovanie doteraz na manmagazin.sk nezverejnenej časti rozhovoru: Moderátor a komentátor Slavo Jurko: Slovenský šport má jeden veľký problém

Určite nie na tie, ktoré komentujem. Poznám takých komentátorov, ktorí majú natipované a komentujú, ale to je potom komédia, lebo tam tlačia tých „svojich“ zubami-nechtami a stráca sa objektivita. Ja ani svoje obľúbené tímy nejako chorobne neprežívam, skôr to mám tak, že tie tímy, ktoré som vymenoval sú mi sympatické.

Na čo si v kariére najviac hrdý?

Na rannú show, ktorú sme robili vo Fun rádiu s Miňom, na to, že som 7-krát moderoval Zlatý puk alebo Športovca roka. Túžil som dostať aj Futbalistu roka, čo sa však nikdy nestalo a myslím, že už sa ani nestane, ale život ide ďalej. A ešte som hrdý na to, že som dokončil žurnalistiku, pretože som zistil, že aj človek ako ja dokáže napísať záverečnú prácu na 90 strán. (smiech)

Aké športy ešte robíš okrem hokeja?

Ja som bývalý volejbalista. Kedysi som aj veľa jazdil na bicykli. Momentálne hrám nižšiu ligu v bedmintone. Ešte boxujem, ale hlavne hrám hokej a to je najväčšia vášeň, plus sem-tam futbal.

A ešte som hrdý na to, že som dokončil žurnalistiku, pretože som zistil, že aj človek ako ja dokáže napísať záverečnú prácu na 90 strán.

Na ktorých slovenských športovcov si najviac hrdý?

(dlho premýšľa) Dnes by som povedal, že Sagan, Cibulková, Škrtel, Šatan, Chára, Handzuš plus Marián Hossa  ̶  možno vyhrá ďalší Stanley Cup. Ale každý športovec vo svojej ére znamenal veľmi veľa. Náš slovenský problém je v tom, že nevieme doceniť osobnosti ako také. Napríklad Jozef Adamec, to je absolútny king. Keby prišiel niekde do Brazílie, tak by tam každý povedal, že wau, toto je Jozef Adamec. Ale tu dobre, že ho ľudia neopľujú iba preto, lebo je z Trnavy. Toto sa mi nepáči. To je jedno, kde by prišiel, aj keby prišiel, obrazne povedané, do Michaloviec, tak by tam mal aplaudovať celý štadión za to, čo dosiahol. Napríklad v Anglicku, keď nastúpi starší hráč, 40-ročný  ̶  je jasné, že už nedá 2 góly za zápas, ale ten štadión sa celý postaví a celý mu tlieska. Na Slovensku nastúpi starší hráč a vypískajú ho, že „choď dole, načo sa tam tlačíš“. Alebo taký Jozef Golonka, nech je, aký je, ale hokejovo je nedotknuteľný. Ja by som to prirovnal k Elánu v hudbe. Jožo Ráž sa mnohým ľudom sprotivil, keď povedal, že Mečiar je najväčší guru. Ale keď sa od toho odosobním, tak musím uznať, že je to jednoducho najslávnejšia slovenská kapela. Mali by sme byť hrdí na tých športovcov  za to, čo dosiahli. Veď keď si uvedomíme, že Cibulková hrala finále Australian Open, to je nenormálna vec. Ale my môžeme len dúfať, že takí športovci tu budú naďalej vyrastať. A o to viac si treba vážiť žijúce legendy.

BPNK2013_0990

Čo hovoríš na spor Chára  ̶  Šatan?

Oboch veľmi dlho poznám, sme dobrí kamaráti a bol by som rád, keby sa Zdeno začal znova viac smiať, pretože je na ňom vidieť, že ho tieto veci trápia a aj na tej olympiáde sa to prejavilo. Nikto nevie povedať, či by to v Soči so Šatanom dopadlo lepšie alebo nie, ale asi by bola väčšia pohoda. Samozrejme, nikto nevie, ako to presne je a vyriešiť si to musia oni dvaja. Ale vážim si, že Miro urobil to gesto a išiel na majstrovstvá sveta. Možno niekto povie, že je vypočítavý. Ja si to nemyslím, ale aj keby, tak čo? Urobil veľké gesto a sú ľudia, ktorí tie gestá robiť nevedia. On to urobil.

Jožo Ráž sa mnohým ľudom sprotivil, keď povedal, že Mečiar je najväčší guru. Ale keď sa od toho odosobním, tak musím uznať, že je to jednoducho najslávnejšia slovenská kapela. Mali by sme byť hrdí na tých športovcov  za to, čo dosiahli.

Posledný film, ktorý by stál za zmienku?

Colombiana alebo švédska verzia trilógie „Muži, ktorí nenávidia ženy“.

Máš ambíciu zahrať si v nejakom filme?

Podľa mňa by som bol zlý herec, ale keby tam hrala nejaká Mila Kunis, tak to by som si vedel predstaviť takú chvíľkovú epizódu… ako jej donesiem noviny. (smiech)

Koľko by si chcel mať detí?

Čo najviac, ale neviem, ako to presne postíham. A to je práve ten môj súkromný cieľ, nájsť partnerku, pre ktorú by deti boli priorita. Také štyri by som bral.

Obľúbený deň v týždni?

Kedysi som mal piatok štandardne, lebo už nebola škola. Ale teraz už ani neviem, cez víkend veľa robím, takže skôr to bude niekedy v strede týždňa.

Obľúbený nápoj?

Z alkoholických červené víno a z nealkoholických si odšťavujem  ̶  mrkvu, jablko, cviklu. To si doma odšťavím 5 litrov a pijem celý deň.

Čo ti prekáža na ženách?

Že nedokážu pochopiť, že nemám čas. (smiech)

BPNK2013_0353

A okrem toho?

Ono je to aj dobre, ale vadí mi, po tom celom dni, keď musím niečo vymýšľať a improvizovať, že mám ešte hľadať aj program pre „nás dvoch“. Ono to tak nefunguje, že prídeš domov a „poďme si pozrieť telku“  ̶  čo by som najradšej, ale tá žena chce, aby si ju niekam zobral, lebo ona ťa celý deň čakala. Čiže, ak by som to prehnal, tak poviem, že mi vadí ich náročnosť, ale na druhej strane, ak nemáš náročnú ženu, tak je asi niekde problém, lebo môžeš zistiť, že je s tebou pre niečo iné, ako si myslíš. A ešte mi vadí, že sú poriadkumilovnejšie ako ja. (smiech)

Prečo stroskotali tvoje vzťahy so ženami?

Povedal by som, že asi preto, lebo ja neviem urobiť ten rozhodujúci krok. Bol som s babou 5 rokov a možno čakala, že ju požiadam o ruku, alebo to niekam posuniem, a keď som to po tých 5 rokoch neurobil, tak ona bola taká silná osobnosť, že povedala „Okej, tak keď nič, tak nič“. Nemala problém to ukončiť.

Ak nemáš náročnú ženu, tak je asi niekde problém.

Femme fatale z detstva?

Miloval som platonicky jedno dievča, ono bolo nenormálne, a potom sa z neho stala rehoľná sestra. Nejaká známa osobnosť asi nie. Moje detstvo bolo pri kazetách Elánu, Žbirku, Dubasovej a Petra Nagya. A hlavne, ja som žil pre volejbal. Mal som škola ̶   tréning  ̶  domov. A v podstate nič som popri tom nesledoval.

Najsilnejší životný zážitok?

Rád spomínam na časy, keď som nebol otrokom svojej práce. Keď sme išli na dovolenku autobusom na 10 dní a nič nás netlačilo  ̶  žiadna práca, termíny. Veľké veci ale asi zažívaš iba s najbližšími. Samozrejme, stretol som slávnych športovcov  ̶  Wayne Gretzky, David Beckham, alebo rôzne slávne osobnosti, s ktorými mám fotografie. Ale okolo nich som sa len mihol, tie najsilnejšie zážitky sú s najbližšími  ̶  napríklad v pondelok sme sa tak zničiliiii, lebo sme išli jemne von a zrazu jeden kamarát hovorí, že „ja mám dnes 30 rokov“. Všetci mŕtvi! V utorok sme boli hrať futbal a on ani nešiel, lebo celý deň jedol polievku. (smiech)

Najväčší trapas?

Taký trapas, že by som to neuveriteľne ľutoval, že by som kvôli nemu  prišiel o job alebo o klienta, tak to sa mi, našťastie, nestalo. Ani žiadna žena ma s nikým nenačapala 🙂 Ale stalo sa nedávno, že som na jednej akcii nespoznal Mira Dvorského. Tak som za ním potom prišiel a povedal: „Pán Dvorský, nehnevajte sa, ale ja som taký buran, že som vás nespoznal.“ A on mi hovorí, že to je v pohode, nič sa nestalo.

Nadávka?

Striedam ich, nemám jednu. Ale ujde mi len keď prehrávam, inak mám pekný slovník 🙂 (smiech)

Motorka alebo auto?

Aj aj.

Hory alebo more?

More.

Mesto alebo vidiek?

Mesto.

Čo si naposledy varil?

Gulášovú konzervu o jednej ráno. (smiech) Kilovú! Môj problém je, že som sám, a keď varím, tak to musím celé zjesť, takže potom je problém s postavou.

BPNK2013_1053

Za čo si ochotný minúť najviac peňazí?

Pri oblečení som vždy minul najviac peňazí za tenisky. Dnes asi najviac dám za oblek. Ale možno celkovo som ochotný najviac dať za auto. Motorku som si tiež kúpil, bola drahá, nová, ale povedal som si, že toto chcem. Inak si skôr odopriem veci  ̶  ja nemusím mať všetko. Mohol by som mať zase nové auto alebo neviem čo, ale vyhodnocujem hodnotu peňazí a nepreháňam to.

Niečo zo zoznamu „toto musím skôr, než zomriem“?

Chcel by som vidieť exotické krajiny, ale nie nebezpečné. Také krajiny, kde ležíš na tej pláži a vyzerá to gýčovito dobre, tak to by som bral. Ale letieť do kozmu, tak to asi nie. Vlani som napríklad nebol na dovolenke, lebo bolo horúce leto tu, takže to mi aj stačí. Chcel by som ešte ísť na koncert Robbieho Williamsa.

Čím si chcel byť, keď si bol malé dieťa?

Smetiar, herec. A od 10 rokov som vedel, že chcem robiť v televízii.

Ktorá Slovenka je najkrajšia?

Michaela Kocianová je TOP.

Obľúbené slovenské mesto?

Ja som Prešovčan a vždy sa na východ rád vraciam. Mám však pár ďalších miest, s ktorými mi funguje chémia a mesto, kde sa cítim vždy skvelo je Banská Bystrica.

Obľúbená herečka/herec?

Zo zahraničných Denzel Washington, Samuel L. Jackson, Jack Nicholson, Jet Li, Tom Hanks a z našich Roman Luknár.

Foto: Ondrej Adamec, Slavo Jurko