To, že ide technológia stále viac a viac dopredu, už nie je pre nás žiadnou novinkou. Vedci prichádzajú na trh nestále s lepšími, kvalitnejšími a mnohokrát aj šokujúcejšími inováciami produktov. Za rýchlym tempom technického rozvoja stojí zväčša jediné – ľudská pohodlnosť! A tento aspekt sa ukrýva aj za budúcnosťou mobilných telefónov, ktoré si už nebudete strkať do vreciek nohavíc či kabáta, ako to bežne robíte, ale budete ich mať rovno implantované na koži.

Vedci na univerzite v Tokiu vyvinuli mimoriadne tenký a ohybný film, ktorý je možné využiť vo flexibilných OLED displejoch pripevnených priamo na ľudskú kožu.

Keďže sa mobilné zariadenia stávajú čoraz bežnejšou súčasťou každodenného života, táto technológia má poskytnúť ich transformáciu do praktickejšej podoby schopnej integrovať súčasne snímacie aj zobrazovacie prvky. V preklade to znamená, že všetkým používateľom má zaručiť čo najväčší komfort pri používaní mobilných technológií.

Samotným vrcholom tohto pokroku je vízia, že zariadenia budú natiahnuté na pokožku tak, aby kopírovali jej naťahovanie a prehýbanie v závislosti od pohybov ľudského tela.

Životnosť je zatiaľ veľmi nízka

Nová technológia sa zakladá na kombinácii ultratenkých organických polymérových vrstiev parylénu a anorganických vrstiev vytvorených z oxynitridu kremíka (SiON). Vytvorený ochranný film tak zamedzuje prienik kyslíka a vodnej pary do vzduchu, čo spôsobuje, že organické diódy (OLED) vydržia len niekoľko dní.

No hoci je tento prototyp zariadenia pretavený do extrémne tenkej vrstvy, dajú sa naň pripojiť priehľadné elektródy z oxidu india a cínu (ITO) slúžiace na prívod energie a dátovú komunikáciu.

Funkčnosť prototypu

Použiteľnosť  tejto prevratnej technológie vedci demonštrovali na funkčnom prototype nositeľného zariadenia – pulzného oximetra. Pod ochrannú vrstvu zaviedli polymérové svetelné diódy (PLED) spolu s organickým fotodetektorom (OPD).
prototyp pulzného oximetra„Zariadenie dokáže z nameraných údajov vyhodnotiť hladinu kyslíka v krvi a pulz, pričom ich okamžite zobrazuje na PLED.“  (zive.sk)

Zaujímavosť na záver: Celková hrúbka tohto zariadenia z budúcnosti predstavuje len tri mikrometre, čo značí, že je tenší ako ľudská koža či pavučina.

Zdroj: zive.sk, youtube / Foto: youtube