No konečne! Šoféri, ktorí po cestách jazdia ako blázni, to možno už nebudú mať také jednoduché. Vďaka mexickému vynálezu ich spomalí inteligentný retardér, ktorý zároveň tým slušným vodičom umožní bezproblémový prejazd.

Na svete je zaujímavá novinka, takzvaný inteligentný spomaľovač. SIV (Intelligent Highway System) je konfigurovateľné zariadenie, ktoré poskytuje viacero dopravných riešení v závislosti od toho, na akom mieste je inštalované. Má až šesť režimov, no tým hlavným poslaním je spomaľovať vodičov, ktorí nerešpektujú maximálnu povolenú rýchlosť.

A ako to funguje? Vraj veľmi jednoducho: ak vodič ide podľa predpisov, vôbec nič sa nestane a cez retardér prejde bez problémov. Spomaľovač totiž zostane v pokoji, na úrovni komunikácie. Ak ale prichádza auto, ktoré ide vyššou rýchlosťou, než povoľujú predpisy, retardér sa vysunie a vodič je tak donútený spomaliť. Rýchlosť vozidiel sa zisťuje snímačmi, ktoré posielajú informáciu na ovládací prvok, a vodiča na vysunutie retardéru upozorní červené svetlo na semafore. Celý systém je odolný voči extrémnym teplotám a iným možným poškodeniam.  Ktovie, časom sa možno niečo podobné bude na cestách využívať aj u nás. Čo myslíte, malo by to úspech?

Všetko o autách nájdete na Carmagazin.sk — TU

Zdroj: YouTube