Taliansku verejnosť nedávno doslova šokovala správa o prepustení jednej z popredných postáv mafiánskych klanov n´dranghety pôsobiacich na severe Talianska. Giulio Lampada, pôvodne odsúdený na 14 a pol roka väzenia, putuje ani nie po siedmych mesiacoch za mrežami späť do svojej vily na periférii Milána. Dôvod? Zjednodušene povedané, neznáša väzenie!

Krátko po uvalení väzby sa tento 43-ročný boss začal sťažovať na depresie a skľúčenosť. Nevychádzal z cely, odmietal stravu a schudol o 10 kíl. Pri jeho pôvodných 130 kilogramoch to určite nebol život ohrozujúci stav, no Lampada vystriedal 27 lekárov, len aby dosiahol svoje. To sa mu podarilo. Konečná diagnóza znie: zložitá psychická porucha označovaná aj ako „syndróm bieleho plášťa“. V prípade mafiána to znamená, že má panický strach z prostredia väznice a neznáša pohľad na uniformy. Ako sa uvádza v lekárskej správe: „Dlhodobý pobyt v nehostinnom prostredí, v ktorom sa cíti prenasledovaný, môže viesť k skutkom, ktoré by ohrozili jeho život.“ To tento bývalý kráľ videoherní potvrdil, keď viackrát fingoval pokus o samovraždu. Ani následný prevoz do zdravotníckeho zariadenia nebol riešením, keďže – chyba lávky -, aj tu boli prítomné uniformované osoby a personál v bielych plášťoch. Aby teda, nedajbože, nedošlo k najhoršiemu a väzeň príliš netrpel, rozhodli sa príslušné orgány napokon povoliť domáce väzenie v jeho rezidencii. Tu môže spoločne s manželkou a deťmi v pokoji tráviť zvyšok trestu a dôkladne sa zotaviť zo “stresujúceho zážitku”.

K podobnému prípadu už došlo v nedávnej minulosti. V roku 2008 lekári diagnostikovali vážnu očnú chorobu jednému z najnebezpečnejších členov neapolskej camorry, Giuseppe Settolovi. Ten bol s prognózou slepoty prevezený na kliniku v Pavii, odkiaľ ušiel a niekoľko mesiacov sa skrýval u rodiny v Kampánii. Kým ho polícia stihla vystopovať, zbavil sa osemnástich nepohodlných svedkov, ktorí v procese svedčili proti nemu.

Foto: Pinterest