Lyžiarske potreby je pojem, ktorý do seba zahŕňa naozaj obrovské množstvo produktov, A to aj napríklad také, bez ktorých sa lyžovať dá, ale lyžovanie s nimi môže byť bezpečnejšie či pohodlnejšie. Medzi také patria napríklad lyžiarske okuliare, rukavice či prilby. A druhá kategória sú komponenty, bez ktorých si lyžovanie nedokážeme predstaviť. Medzi tie patria napríklad lyže, či už zjazdové lyže alebo bežky, lyžiarky či lyžiarske topánky, lyžiarske palice a pod.

 

Dá sa lyžovať bez lyží?

Určite nie a lyže sú práve najpodstatnejšie pri lyžovaní. Nepoznáme však len jeden druh lyží. Poznáme minimálne 5 druhov zjazdových lyží, pri ktorých sú rozdielne jazdné vlastnosti – čo však rozpozná predovšetkým skúsený lyžiar. Je to preto, že začínajúci lyžiar ešte nemá dokonalú predstavu o tom, čo môže od nových lyží požadovať a aká jazdná vlastnosť je pre neho tá najdôležitejšia.

Preto sú lyže určené všetkým lyžiarom – či je to začiatočník, pokročilí či skúsený lyžiar. Práve skúsení lyžiari majú pri kúpe nových lyží nevýhodu v tom, že je ponuka pre nich o niečo užšia. Aj keď sa trh snaží ponúknuť rovnako širokú škálu produktov aj pre skúsených lyžiarov, stále si lyže vyberie skôr začínajúci lyžiar. To však neznamená, že ponuka pre skúseného lyžiara je chabá. Aj tu sa nájde množstvo modelov. Skúsený lyžiar si však vyberá lyže aj podľa svojich skúseností na svahu. U niektorých rozhoduje aj farba lyží, tá by však mala byť až na poslednom mieste pri ich výbere, pretože jazdné vlastnosti vôbec neovplyvňuje. Pre začínajúceho lyžiara sú vhodnejšie skôr široké a kratšie lyže, na ktorých ľahšie udrží stabilitu. Stabilita však u skúseného lyžiara nehrá prvoradý aspekt, pretože ju dokáže svojimi skúsenosťami udržať aj na omnoho užších lyžiach, ktoré mu zas poskytnú väčšiu rýchlosť.

Oblečenie pre lyžovanie

Oblečenie je aspekt, ktorý určite nemôžeme podceniť. Skladá sa z viacerých vrstiev, aby lepšie uchovala teplo. Spodná vrstva má za úlohu udržať pokožku v suchu. Ako perfektná voľba sa ponúka termooblečenie, ktoré odvádza pot od našej pokožky a tým ju udržuje v teple a suchu. Hornú vrstvu tvorí predovšetkým lyžiarska bunda. Tá sa tiež skladá z vrstiev. A to vrchná vrstva, ktorá by mala byť vodotesná, aby k telu neprepustila chladnú vodu zo svahu či sneženia. A spodná vrstva – tá je mäkšia a zaručuje nám lyžovanie v teple.