Home MIX Luxusný život väzňov v Nórsku: S radosťou by sa tam dal “zavrieť” nejeden Slovák!

Luxusný život väzňov v Nórsku: S radosťou by sa tam dal “zavrieť” nejeden Slovák!

0
Luxusný život väzňov v Nórsku: S radosťou by sa tam dal “zavrieť” nejeden Slovák!

Keď sa povie väzenie, zrejme si predstavíte celu so zamrežovaným oknom a kovovými dverami s malým okienkom, chladné priestory a brutálnych bacharov. Väčšina väzení totiž vyzerá presne takto. Na ostrove Bastoy v Nórsku si ťažkí zločinci odpykávajú svoje tresty v prostredí, ktoré pripomína skôr príjemnú dovolenkovú destináciu ako basu.

Nie sú tam cely, bezpečnostné kamery ani ostnaté drôty, strážcovia dokonca nie sú ani ozbrojení. A ako vyzerá bežný deň väzňa na ostrove Bastoy? Pracuje buď v lese, na stavbe, alebo sa stará o zvieratá. Vo voľnom čase si môže robiť čo chce. Na výber má posilňovňu, telku, knihy, nejaký hudobný nástroj, môže tiež obdivovať krásy ostrova alebo si zaplávať v mori. Neuveríte, ale mnohí väzni, ktorých tu premiestnili zo štandardných väzení, majú s týmto systémom veľký problém. Prečo? Pretože si zvykli na život za mrežami s prísnym režimom, kde fungovali v podstate ako stroje a nemali možnosť rozhodovať sa, ako strávia deň.

Väzeň

Keď ich preradili na Bastoy, nevedeli, či sa majú radšej osprchovať, ísť si zacvičiť do posilňovne alebo pozerať telku. Pre bežného človeka nepochopiteľný stav, pre zločinca zvyknutého na roky v žalári s prísnym režimom krutá realita. Možno si teraz poviete, že vrahovia, drogoví díleri či iní grázli si takúto luxusnú basu nezaslúžia. Možno. Ale prieskumy zistili, že až 70 percent väzňov, ktorí si odpykávali tresty v klasických väzniciach, sa po návrate na slobodu stali recidivistami. Tí, ktorí „sedeli“ v Bastoy, sú na tom oveľa lepšie. Len 30 percent z nich sa po prepustení opäť dostalo na krivé chodníčky.

V tomto dokumente môžete vidieť, ako to v luxusnej nórskej base funguje

Zdroj: YouTube.com