MS vo futbale sa v roku 2022 budú konať v exotickom Katare a už po odsúhlasení tohto dejiska sa objavovali hlasy, že do takejto nefutbalovej krajiny sa to jednoducho nehodí. Táto voľba je ešte viac kritizovaná po desivých zisteniach nemeckej televízie WDR, ktorá mapovala podmienky tamojších robotníkov! 

Katar sa chvastá luxusnými štadiónmi za miliardy dolárov, ale cena, ktorú musia za ne zaplatiť robotníci, má často tú najvyššiu hodnotu. Podľa informácií nemeckej televízie WDR, ktorá o neľudských podmienkach zamestnancov natočila krátky dokument, tam mnohí chlapi umierajú od vyčerpania, horúčavy či nedostatku vody a jedla. Utajení novinári urobili niekoľko rozhovorov, z ktorých za všetko hovorí vyjadrenie jedného z pracujúcich chlapov: „Sme tu zajatci. Žijeme len na vode a chlebe, viac si nemôžeme dovoliť, pretože výplata mešká aj niekoľko mesiacov. Občas si hovorím, že by bolo lepšie byť mŕtvy.”

V Katare totiž väčšinou pracujú ekonomickí migranti z Nepálu či Indie, ktorým krátko po príchode zamestnávatelia zabavia ich pasy, čím ich prinútia zostať v krajine násilím. Každodenné práce na stavbách v 50 stupňových horúčavách bez dostatku potravín a spánku si za posledné roky vyžiadali viac ako 2000 obetí z týchto oblastí. A vedenie medzinárodnej futbalovej federácie FIFA iba egoisticky konštatuje, že bez MS vo futbale by sa kruté podmienky robotníkov v Katare nikdy neriešili.

Dokument o podmienkach robotníkov v Katare

Zdroj: Essentiallysports.com | Foto|Video: YouTube