MS v hokeji sa skončili len pár hodín dozadu, no účinkovanie našej reprezentácie je minulosťou už takmer týždeň. Ľubomír Višňovský sa prednedávnom v interview pre SME rozhovoril o tom, čo je podľa neho najväčším problémom dnešných slovenských hokejistov! 

Slováci opäť nesplnili cieľ, ktorým bol postup zo skupiny do vyraďovacích bojov. S niečím podobným nemala naša reprezentácia v najlepších časoch Ľuba Višňovského veľké problémy. Slávny Višňa pred pár týždňami porovnal hráčov z jeho čias s tými súčasnými a najväčší rozdiel vidí jednoznačne v kreativite: „Mám dojem, že tí chlapci sú všetci rovnakí. Idú stokilometrovou rýchlosťou popri mantineli, dostanú puk a vystrelia. Naučené majú tri prihrávky. Chýba im kreativita,” vyhlásil pre SME.

42-ročný majster sveta z roku 2002 ďalej povedal, že dnes každý, kto urobí prekvapivú kľučku, je zrazu rozdielový hráč, a pritom za jeho čias malo Slovensko v tíme takýchto hráčov minimálne desať: „Ja som šiel po tréningu za bytovku, kde sme hrali štyri hodiny hokej. Boli tam starší chlapci, sledoval som ich kľučky, prihrávky a učil sa ich. Kreativitu a myšlienku som získal vonku na ulici,” povedal pre SME

Ľubomír Višňovský najlepšie momenty

Podľa Višňovského Slovákom chýba najmä individuálna činnosť a vo svojom vyjadrení si spomenul aj na útočného génia Žiga Pálffyho, ktorý bol len pred pár dňami uvedený do siene slávy IIHF: „Prečo bol taký výnimočný? My sme videli hokej o sekundu rýchlejšie ako súčasní hráči. Pred nami bol však Žigo, ktorý ho videl ešte o pol sekundy skôr.” 

Ľubo nezabudol spomenúť ani to, prečo malo Slovensko v minulosti omnoho viac hráčov v NHL. Podľa neho chceli v minulosti tímy v zámorí Slovákov preto, lebo s pukom vedeli vždy niečo vymyslieť a podobným spôsobom sa do prvého tímu Los Angeles dostal na začiatku kariéry aj on: „Luc Robitaiile (bývalý hviezdny útočník LA) vtedy prišiel za trénerom a povedal mu, že som jediný obranca, ktorý mu vie puk prihrať presne na hokejku. Nemusel ho totiž konečne vyberať spod mantinelu,” uzavrel Ľubo Višňovský pre SME.

Ľubomír Višňovský získal v slovenskom drese tri medaily na MS v hokeji. Striebro v roku 2000, zlato v roku 2002 a bronz v roku 2003.

Zdroj: Sme.skFoto|Video: Instagram/Hockeyslovakia, YouTube