V meste Detmold na západe Nemecka sa včera (11. februára) začal súdny proces s Reinholdom Hanningom. Hanning, dnes už 94-ročný muž, pôsobil v rokoch 1943 – 1944 ako dozorca v koncentračnom tábore Osvienčim. Obvinený je zo spoluúčasti na vražde viac ako 170 000 ľudí!

Obžalovaný, ktorý bol v čase popráv poddôstojníkom SS, sa však bráni, že sa na masových popravách maďarských židov, ktorí v čase jeho pôsobenia boli do tábora deportovaní, nepodieľal, keďže sa nachádzal v inej časti koncentračného tábora. Väzni mali byť, podľa jeho výpovede, vraždení v časti Auschwitz II – Birkenau, zatiaľ čo obžalovaný robil dozorcu v Auschwitz I. Túto tézu zo všetkých síl obhajuje Hanningov právnik Johannes Salmen.

rhanning
Reinhold Hanning v čase pôsobenia v Osvienčime

Na lavicu svedkov však boli privedení aj bývalí väzni z koncentračného tábora v Osvienčime, Justin Sonder a Leon Schwarzbaum, ktorí majú svedčiť proti Hanningovi. Schwarzbaum, ktorý má už tiež 94 rokov, avšak je ešte o desať mesiacov starší ako Hanning, bol deportovaný do koncentračného tábora v roku 1943. Vo svojej výpovedi  jasne uviedol, že v čase vraždenia maďarských židov v plynových komorách boli do tejto „akcie“ povolaní všetci dozorcovia z celého tábora. Výpoveď len potvrdila stanovisko nemeckej prokuratúry. Ako sa však súdny proces s bývalým poddôstojníkom SS skončí, ukáže až čas.

V Auschwitz II – Birkenau bolo zavraždených najviac ľudí z celého táborového komplexu. Odhaduje sa, že smrť tu našlo až 1,1 milióna deportovaných väzňov, z toho 1 milión židov.

Zdroj: bbc.co.uk Foto: dailymail.co.uk, history.com