Bulharský bodybuilder Lazar Angelov minulý rok uskutočnil veľký návrat po takmer dvoch rokoch pauzy. Tento fitness model a tréner má aj vlastnú fitness akadémiu – Lazar Angelov’s Fitness Academy, kde pôsobí ako online tréner.

Mať vymakané telo je jedným z hlavných dôvodov posilňovania väčšiny ľudí, ktorí si naplno užívajú proces jeho transformácie. Každý cvičiaci chce mať okrem iného i skvelo vypracovaný hrudník, ten totiž podľa Lazara prináša najväčšie vizuálne zapôsobenie. Práve preto sa s vami tento bulharský guru rozhodol podeliť o 4 tipy a techniky na dosiahnutie impozantného skalopevného hrudníka.

Sledujte Manmagazin.sk aj na Instagrame — TU —

#1 Výber váhy

Na otázku, aké váhy dvíhať, nie je univerzálna odpoveď. Každý sme geneticky a fyzicky odlišní, preto si treba vyberať váhy na základe zdravia, postavy a schopností.

Výskumy dokazujú, že zdravý muž vo veku 20 – 29 rokov by mal zdvihnúť 106 % svojej váhy, pričom horná hranica sily dosahuje až 148 %. Čiže, ak máte hmotnosť 100 kg a dvíhate 148 kg, môžete sa považovať za veľmi silného. Je však normálne, že s pribúdajúcim vekom sa bude vaša sila zmenšovať, preto nezúfajte a pokračujte v kvalitnej práci.

#2 Bench press (tlak na lavičke)

Ak chcete dobre rozvinúť prsné svalstvo, najlepšou možnosťou sú tlaky na rovnej lavici alebo na lavici dole hlavou. Výskum dokázal, že tlaky na rovnej lavici majú najlepší účinok pre rozvoj hornej časti prsných svalov a zároveň nie je prekvapením, že cvičenie na lavici dole hlavou má najlepší efekt na dolné prsia.

Lazar si myslí, že pri cvičení na šikmej lavičke zapájate najviac predné svaly ramien. Musíte si ale pri tom dávať veľký pozor na precíznu techniku a činku alebo jednoručky držať na úrovni bradaviek, pričom lakte musia byť vždy pod úrovňou ramien.

#3 Svaly a rovnováha

Lazar Angelov, Lazar Angelov foto, o Lazarovi Angelovi, Lazar Angelov motivácia

V dnešnej dobe má mnoho z nás ramená zaoblené dopredu, čo je spôsobené tým, že trávime veľa času sedením za stolom. Z dlhodobého hľadiska to ale môže viesť k problémom s ramenami a držaním tela. Takže sa pri cvičení nesústreďte len na hrudník, ale aj chrbát. Dobre vypracovaný chrbát totiž vášmu hrudníku pomôže vyzerať dokonalejšie a navyše vám zlepší rovnováhu. Tréningom chrbta taktiež získate väčšiu silu pre bench press a budete mať lepšie držanie tela.

#4 Nepreťažujte

Nezabúdajte, že hrudník je svalová partia, ktorú môžete ľahko preťažiť. Aby ste dosiahli dobré výsledky, úplne postačí, ak budete vykonávať 4 cvičenia po 3 série v každom z cvikov. Samozrejme, toto si môžete prispôsobiť svojim možnostiam a preferenciám.

Dávajte si veľký pozor na pretrénovanie, ktoré bude brániť vášmu progresu. Tiež sa snažte obmieňať tréningy. Vykonávanie stále tých istých cvikov totiž vedie k návyku svalov na tieto cvičenia, a to vám určite nepomôže získať hrudník, po ktorom túžite. Lazar Angelov odporúča meniť tréningové programy každé dva mesiace.

Lazar Angelov

Záver: Dobre vypracovaný hrudník je kľúčom k atletickému výzoru tela a k celkovej telesnej sile. Zahrnutím týchto 4 tipov do svojich tréningových plánov uvidíte čoskoro pôsobivé výsledky. Pri posilňovaní by ste sa, samozrejme, nemali sústreďovať iba na hrudník, pretože precvičovať chrbát, ruky, ramená a spodnú časť tela je tiež rovnako dôležité.

Sledujte Manmagazin.sk aj na Instagrame — TU —

Zdroj: Lazarangelov.academy | Foto|Video: Instagram, Twitter, YouTube