Prvýkrát sme o nej počuli v roku 2012, všetko však stíchlo. Zase sa nás snažili oklamať v roku 2013. Podarilo sa im to. O rok nato sme už všetci slintali, no zase márne. Mysleli sme si, že sa už nikdy nedočkáme. Opak je však pravdou. Rok 2015 všetko zmenil a my sme sa konečne dočkali ranného slnka. Dámy a páni. Until Dawn.

Ak čakáte jednoduchú horrorovku, ste na tom nesprávnom mieste. Presne tak. Tie roky čakania stáli zato. Supermassive Games nám do sveta prinášajú niečo nové. Dalo by sa to nazvať jedným slovíčkom dokonalosť, ale budeme konkrétnejší. Zažili ste v hrách interaktivitu? My veru nie. Zažili ste v hrách také momenty, ktoré vo vás vyvolali pocity viny? Until dawn to dokázal a ukáže vám, ako sa obyčajný “prank“ dokáže zmeniť na neobyčajný horror.

Teraz, prosím, všetci povstaňte. Zišli sme sa tu v tento slávnostný moment, aby sme ukončili nadvládu Outlastu. 25. august 2015 sa zapíše do dejín hier ako deň, kedy sa na trón horroroviek dostáva Until Dawn a my sme hrdí, že tejto hre môžeme odovzdať korunu a trón. Osobne si myslíme, že vláda tejto hry potrvá dlhé roky. Prečo? Mladá partia tínedžerov sa po roku od strašnej tragédie znovu stretne. Myslíme, že ďalej ani pokračovať nemusíme. Tam, kde je partia tínedžerov, tam sú problémy. Smrť si má z čoho vyberať. No bude to smrť, kto si bude vyberať?

Until_Dawn_E3_5

To je na tom to úžasné. Hra vám ponuka 8 rozličných postáv, do ktorých sa od prvého momentu vžijete. Ako prvý je Mike. Veľký frajer, ktorý túži len po ženách. Tento charakter si zahral Brett Dalton, ktorého môžete poznať zo seriálu Agents of S.H.I.E.L.D. Ďalším na rade je Josh. Sympaťák, ktorý zo sebou nosí veľké tajomstvo. Rami Malek svoju úlohu splnil úspešne tak, ako si ju plní aj v seriáli Mr. Robot. Nemôžeme zabudnúť ani na najúprimnejšiu postavu v hre. Christopher, ktorého stvárnil Noah Fleiss. Samozrejme, že tu máme aj chlapca pod papučou, ktorý sa márne snaží presadiť. Chudák Matt (Jordan Fisher).

Dostávame sa konečne k nežnému pohlaviu tejto hry. Dračicou na scéne nemôže byť nikto iný ako Jessica (Meaghan Martin). Dali by sme si veru povedať. No nájdeme tu aj postavy, od ktorých ruky preč. Jednou z nich je Emily (Nichole Bloom). “Princezná” na hrade. Skôr by sme povedali, že kopačka na hlavu a verte nám, že máme pravdu. Cítite to? *sniff* *sniff*  Nevinnosť. Tou je práve Ashley (Galadriel Stineman), ktorá padne do oka každému. Ako poslednou dámou je Samantha. Odvaha jej veru nechýba a mohla by nám kus z nej požičať. Skoro by sme zabudli, že vo vnútri deja sa vyskytuje ešte jedna postava. Dr. Hill. Peter Stormare to zvládol bravúrne a ukázal, že je stále kvalitným hercom.

Ešte však neodchádzajte. Tvorcovia hry mysleli naozaj na všetko. Kľúčovým slovíčkom je osud, ktorého správcami ste práve vy. Život alebo smrť. Všetko je to vo vašich rukách. Niektoré rozhodnutia vás budú stáť vlasy, nechty alebo vám vyrašia šediny. Hra v sebe skrýva prvky logiky, ktoré musíte v sebe prebudiť. Treba vždy konať s rozvahou. No niekedy je najlepším riešením nerobiť nič. Prečo by sme mali ísť vpravo alebo vľavo. Ostaneme stáť a možno práve zlatá stredná cesta nám zachráni život. No jedno je isté. Treba prehľadávať všetky zákutia, na ktoré narazíte. Hra vám totižto ponúka rozličné “clues“, vďaka ktorým sa dozvedáte viac o príbehu a jeho temnej minulosti. V hre sa nachádzajú aj magické Totemy. Smrť, nebezpečenstvo, vedenie, strata a šťastie. Každý totem v sebe skrýva niečo úplne odlišné. Niekedy však neviete, čo si máte myslieť a každý totem dokáže človeka zmiasť. Niektoré udalosti z totemov však nezmeníte a dúfate, že práve tie so smrťou sa zmeniť dajú.

UntilDawn-Crop

Cítime nejaký chlad. Bŕŕŕ. To bude asi tou atmosférou, ktorá vás bude sprevádzať po celý čas. Na pozadí temnej muziky vás čaká napätia a ešte viac napätia. Ak patríte medzi pokojné povahy, zabudnite na to. Until Dawn to zmení. Musíte si uvedomiť, že hráte hru, od ktorej neviete, čo máte očakávať. Ktoré rozhodnutie bude to správne? Náhoda? Šťastie? Bola to vaša šikovnosť alebo intuícia? Je to všetko vôbec reálne? Jedno však reálne určite je. Zasiahne vás poriadna dávka “jumpscares”, ktoré vaše srdcia určite nebudú šetriť. Miestami sme mali pocit, že nám ušlo. Vďakabohu to bol len pocit. Strach je silný element a v určitých momentoch sa dokáže vryť hlboko pod kožu.

Neostáva nám nič iné, ako poďakovať Supermassive Games za exkluzívny “filmový” zážitok, ktorý sme si užili úplne do detailu. Tak a teraz šup šup. Kto nehral, nech neváha. Do úsvitu je ešte ďaleko a možno je to práve váš posledný. Premrhať to by bol hriech. Naše hodnotenie je jednoznačné. 10/10. Dúfame, že sa vám bude dariť lepšie ako nám a zachránite ich viac ako my. O rok sa hádam znova stretneme na tom istom mieste s novými zážitkami.          

Autor: Branislav P.