V hlavnom meste Porugalska v Lisabone sa počas býčích zápasov stala tragická udalosť. Len 26-ročný matador Fernando Quintela bol vedúcou postavou v mimoriadne nebezpečnej disciplíne, ktorá sa preňho skončila najhoršie ako mohla. Býk s váhou približne 600 kilogramov ho nabral a doslova rozmetal. Spôsobil mu tak vnútorné krvácanie, ktoré mu už po prevezení do nemocnice tím chirurgov nebol schopný zastaviť.

Disciplína „Forcado“ je skutočne nebezpečná

Táto technika je ozajstný hardcore! Skupinu tvorí 8 matadorov a hlavnú rolu tu hrá 1 odvážlivec, ktorý ide proti býkovi celkom sám a s holými rukami. Jeho cieľom je doslova sa zavesiť na hlavu býka a držať sa, potom čo ho viac ako poltonové zviera naberie. Medzitým zvyšní matadori obkolesia býka a snažia sa ho spacifikovať, jednoducho naňho naskáču. Ide o tradíciu. Účastníci okrem iného nosia na hlavách pletené čapice zelenej farby.

Býčie zápasy siahajú ďaleko do minulosti

Korene býčích zápasov, resp. Koridy (po španielsky Corrida de toros) siahajú na Pyrenejský poloostrov do 1. storočia n. l., kedy svetu ešte vládli Rimania. Pádom Rímskej ríše a nástupom katolíckej cirkvi boli zápasy na 1200 rokov zakázané. Prvá moderná Korida sa uskutočnila v Madride r. 1726. V súčasnosti behom jedného roka prebehne asi 1700 zápasov, počas ktorých umrie odhadom 10 tisíc býkov, prevažne v Španielsku, Portugalsku a niektorých latino-amerických štátov.

Tragické video z býčích záposov, v ktorom býk usmrtil 26-ročného matadora Fernando, si môžete pozrieť —TU—

Zdroj: independent.co.uk | wikipedia.org | Foto: facebook.com | youtube.com