Na svete jestvuje nespočetné množstvo strachov. Sú také, ktorými trpí úzka skupina ľudí, niekedy aj jedna jediná osoba. No bežnejšie sú strachy, ktoré zachvacujú väčšiu časť populácie. Častý je strach z výšky, z uzavretého priestoru, z pavúkov, z tmy atď. A potom tu máme strach z klaunov. Kde sa vzal a prečo ním ľudia trpia?

 

Strach – súčasť našich životov

Mať z niečoho strach nie je nič neobyčajné. Každý človek sa čohosi bojí, hoci jeden svoj strach prejavuje viac, iný menej. Opakovaný strach z niečoho konkrétneho, no v danej chvíli život neohrozujúceho, sa nazýva fóbia. Toto slovo pochádza z gréčtiny a v preklade znamená „byť vydesený“.

Existuje také množstvo fóbií, že by ste neverili. Môžete mať strach z cesnaku, z oblakov, z mrazeného hrášku, z gombíkov, z kníh, z akejkoľvek farby, z tieňa alebo aj z počutia dobrých správ. Tomu, kto taký strach nemá, sa niektoré fóbie môžu zdať smiešne až absurdné, ale trpiteľom výrazne znepríjemňujú život.

strašidelný_klaun

Desivá koulrofóbia

Fóbia z klaunov sa odborne nazýva koulrofóbia (coulrofóbia) a jej príznaky sa prejavujú u takmer polovice populácie, aj keď niektorí nikdy nemusia priznať, že majú z klaunov strach. Čo je na nich také strašidelné, že vyvolávajú davovú hystériu?

Klaun je postava s obrovskými topánkami, farebným oblečením, bielou tvárou a neprirodzeným nakresleným úsmevom. Strach často vychádza z neistoty, kedy človek nevie, kto je za touto maskou ukrytý. Taktiež príliš sýte farby pôsobia agresívne a nemenej desivé sú aj jeho predstierané emócie.

Koulrofóbiou sa veľakrát prejaví už v detstve, pretože deti postave klauna nerozumejú. No predstava, že žijeme vo svete, kde veci nie sú také, ako sa zdajú (čo zastupuje práve klaun), veľmi ľahko vydesí aj dospelých.

Okrem toho, klauni by mali byť pozitívni, mali by rozosmievať a spôsobovať radosť, avšak v literatúre aj filmoch oddávna pôsobia útočne – vraždia, kradnú, znásilňujú. A to ešte viac znásobuje zmätok okolo nich.

klaun

Klauni v podvedomí

Zvyčajne sa klauni vyskytujú nielen v bdení, ale aj v snovom svete. A iba minimálne percento snov spojených s touto postavu je príjemných. Každá pretvárka, každá faloš a neistota – to je klaun.

Ľudia trpiaci psychickými poruchami, napr. schizofréniou, veľmi často vídavajú klaunov, ktorí ich navštevujú a prihovárajú sa im alebo ich len tak mlčky pozorujú. To, prečo sú to práve postavy klaunov, nevie nikto uspokojivo zodpovedať. Môžeme mať desivú predstavu klauna kdesi vo svojom podvedomí?

Každý, kto trpí nejakou fóbiou vie, čo znamená sa báť. No na druhej strane je na polceste k úspechu, lebo poznať svoj strach je krokom k jeho porazeniu. A pokiaľ sa bojíte klaunov, nevešajte hlavu, nie ste v tom jediný :)