Určite to pozná mnoho z vás. Je piatok večer, streda ráno alebo akýkoľvek iný deň vhodný na pitie alkoholu. Vy by ste ale radi vedeli, koľko vlastne môžete „čarovného moku“ do svojho tela dostať, aby vám nespôsobil žiadne vážnejšie zdravotné problémy. Pochopiteľne, myslíme skôr dlhodobejšie problémy, nie bolesti hlavy a prílišnú aktivitu žalúdka po vytriezvení. 

Už niekoľkokrát sme sa mohli stretnúť s informáciou, že pre zdravie nie sú nebezpečné dve „desiatky“ pivá denne, respektíve deci až dve kvalitného červeného vína za jeden deň. Toto tvrdenie ale nie je tak celkom založené na pravde. Faktom totiž ostáva, že všetky vekové skupiny zvládajú takéto množstvo prijatého alkoholu inak.

Zatiaľ čo mladí ľudia do dvadsať rokov sa po vypití takéhoto množstva alkoholu môžu postretnúť so zdravotnými problémami, u ľudí v „strednom veku“ sa situácia rázom mení. U mužov po štyridsiatke by dve pivá, respektíve dve deci červeného vína, denne uškodiť nemali. Opäť sa ale bavíme len v teoretickej rovine. Dôležitým faktorom je totiž množstvo čistého etanolu obsiahnutého v alkoholických nápojoch.

Inn or pub in Bavaria

Zatiaľ čo ženy môžu podľa týchto štúdií prijať denne približne 20 mililitrov čistého alkoholu, u mužov je táto hranice 40 mililitrov. Prvá hodnota pritom zodpovedá 0,5 l 10-stupňovému pivu, respektíve maximálne dvom decilitrom červeného vína. Pochopiteľne, muž môže vypiť podľa štúdií dvojnásobok týchto tekutín. Aj tentokrát sa ale pri číslach musíme pristaviť, ide totiž o klasické hodnoty. Ak je množstvo alkoholu u niektorého z uvedených nápojov vyššie, automaticky sa znižuje aj odporúčaná maximálna dávka prijatého etanolu.

Prekvapujúce je, že podľa viacerých výskumov by sa mali mladí ľudia vo veku do 25 rokov alkoholu vyhýbať. Podľa viacerých zdrojov ide totiž ešte o rizikovejšiu skupinu, ako je tomu v prípade žien. S pribúdajúcim vekom si pritom človek môže dovoliť čoraz viac. Po štyridsiatke totiž pôsobí alkohol menej škodlivo, pričom muž po 50 si môže dovoliť denne prijať aj o niečo málo viac ako 40 mililitrov etanolu.

Germany, Stuttgart, Club, People celebrate Party

Hoci sú tieto výskumy zaujímavé a rozhodne majú niečo do seba, netreba zabúdať na fakt, že každý jedinec je výnimočným prípadom a tieto hodnoty tak treba brať skôr ako informačné. Určite by sa nemali prekračovať, naopak, vo vlastnom záujem by ste v pití mali poľaviť. Odborníci tak odporúčajú vypiť denne pohár kvalitného červeného vína, ktoré je bohaté na zdraviu prospešné polyfenoly.

Zdroj: Drinkaware