Úplnou náhodou sa vám občas stane, že máte v nose víchricu. Ale len občas, keď sa zabávate a všetko máte pod kontrolou. Ibaže tomu nie je celkom tak. Vedci prišli na to, že kokaín síce potláča chuť do jedla, no toto oblbnutie nepôsobí na celé telo rovnako. Paradoxom je, že práve mozog “zostáva hladný” a keď ste dofúkaný ako Tatry v 2004, začne sám seba požierať.

Páni v bielom podávali kokaín laboratórnym myšiam v mierne vyššej dávke ako je štandard na zábavu. Hneď pri prvom požití sa naštartoval proces autogafie mozgu, teda bunky začali likvidovať samé seba. Čo je horšie, vedci upozornili aj na to, že ak budúca mamička občas prefúkne dutiny, odnesie si to potomok.


Prečítajte si tiež:

Etiketa konzumácie kokaínu (polo-paródia)

Ako ale presne tento zombie jav funguje? Doktor Prasun Guha z John Hopkins University School of Medicine ho veľmi zjednodušene popísal takto. “Bunka je ako domácnosť, ktorá neustále generuje odpad. Autogafia je gazdiná, ktorá tento odpad z bunky vyhadzuje. Ibaže vyhadzuje aj látky, ktoré odpadom nie sú. Napríklad mitochondrie, ktoré sa starajú o to, aby mala bunka energiu a zostala nažive.”

Protiliek na tento jav je v štádiu testovania. Zopár dobrovoľníkov ho už otestovalo a údajne stále žijú. Cieľom však nie je, aby sa každý víkend vzniesli severáky na centrum mesta a nikomu nič nehrozilo. Podobný proces prebieha aj pri Parkinsonovej chorobe alebo motorickom neurónovom ochrnutí.

Zdroj: details.com l Foto: depositphotos.com