Nobelova cena sa každoročne udeľuje najvýznamnejším odborníkom v oblastiach vedy, výskumu čí prínosu pre ľudstvo. Vedeli ste však, že existuje aj jej protipól, ktorý si všíma tie najzbytočnejšie objavy za uplynulý rok? Ocenenie nesie názov Ig Nobel Prize a my vám prinášame sedem najbizarnejších ocenení v histórii tejto ceny.

1) V kategórii biológia bol v roku 1999 ocenený vedec z Chile. Ten vyšľachtil papričku jalapeňo, ktorá ale vôbec neštípala. Načo mu tento objavil slúžil, môžeme len hádať. Veď je to ako vynájsť nealkoholickú vodku.


2) Dvom americkým vedcom sa dostalo nevídanej pocty v kategórii štatistika, ktorá bola vymyslená špeciálne pre nich a nikdy sa neopakovala. Títo páni napísali precíznu štúdiu s názvom „Pomer výšky človeka, dĺžky pen*su a veľkosti chodidiel“. Ktovie, či svoj výskum začali od seba…

3) Kategória mier má hneď dve želiezka v ohni. Primátor istého mesta v Litve prišiel na riešenie problému nelegálne zaparkovaných luxusných áut. Pomôcť by podľa neho malo, ak sa prejdú tankom. Keď teda niekedy pôjdete do Litvy, dajte si pozor, kde zaparkujete.

4) Ďalší užitočný výskum uskutočnili britskí milovníci Hviezdnych vojen, ktorí veľmi precízne sledovali mozgovú aktivitu kobyliek počas toho, ako im púšťali najlepšie scény z obľúbenej sci-fi ságy. My len veríme, že im ukazovali najmä zábery z pôvodnej trilógie, inak musela ich mozgová aktivita šalieť.

5) Štyria ázijskí fyzici venovali niekoľko týždňov precíznej štúdii, počas ktorej prišli na zaujímavý biologický princíp. Údajne každý cicavec vyprázdni svoj močový mechúr za 21 sekúnd s toleranciou 13 sekúnd. Ak za toto niekto môže mať zaplatené, aj my chceme byť vedcami!

6) Nasledujúci príbeh je pomerne známy, existuje o ňom dokonca niekoľko dokumentárnych filmov. Darryl Gwynne a David Rentz zistili, že istý druh chrobáka fyzicky priťahuje a dokonca sa snaží páriť s fľašou austrálskeho piva konkrétnej značky. Uznajte páni, párenie síce nie je dobrý nápad, no nie sme aj my priťahovaní fľašou dobre vychladeného pivka?

7) Posledný príspevok je z kategórie pravdepodobnosť. Päť vedcov skúmalo kravy, počas čoho prišli na niektoré veľmi zaujímavé fakty: Čím dlhšie krava ležala, tým väčšia pravdepodobnosť bola, že čoskoro vstane. Akonáhle krava vstala, nebolo také jednoduché predpokladať, za akú dobu si opäť ľahne. OMG!

Absurdných výskumov je vo svete niekoľko. O to viac by sme si mali vážiť práve tie, ktoré nám uľahčujú život a pomáhajú prekonávať závažné problémy.

Zdroj: Improbable.com | Foto: Youtube.com, cinematerror.com