Koho si si zase pridal na Facebook? S kým si vypisuješ? Prečo ti tá otrasná štetka lajkuje každú fotku? Stavíme sa, že ste sa s frajerkou už minimálne raz pohádali kvôli Facebooku. Hoci to všetko vyzerá nevinne, častokrát môže obyčajný lajk od neznámej vyostriť do nenormálnej hádky.

Pokiaľ máme s niekým vážny vzťah, prečo teda dovolíme, aby nám Facebook zničil to, čo sme si doposiaľ niekoľko rokov spoločne budovali?

Ťažko povedať… No predstavte si, že kráčate po ulici a oproti vám ide poriadna šupa, ktorá sa na vás usmeje. Všetko, čo však spravíte je, že jej úsmev opätujete – doma vás predsa čaká frajerka. Ak by vás však táto šupa požiadala na Facebooku o priateľstvo, zrejme by ste jej ho potvrdili, polašovali fotky a hneď aj hodili nejaký lajk. O úsmeve, ktorý by ste jej venovali na ulici by vaša žena nevedela, o lajku už áno. A tu už dáme ruku do ohňa za to, že z jej strany môžete čakať studenú spŕšku výčitiek. Ale povedzme si pravdu, reagovali by ste inak, keby vaša frajerka lajkovala fotky neznámemu čávovi? Asi by vám tiež nebolo všetko jedno.

Zablokovať si priateľov, aby ste si navzájom nevideli, kto si koho pridáva, tiež nie je riešením. Pokiaľ budete vy alebo ona chcieť s niekým udržiavať kontakt, nejaké facebookové priateľstvo vám môže byť totálne ukradnuté. Je však komunikácia vo virtuálnom svete považovaná za neveru? Ťažká otázka a asi ešte ťažšie sa na ňu hľadá odpoveď. Ruku na srdce, keby videla tá vaša niektoré správy nabité sexuálnymi návrhmi, tak máte asi v momente pobalený kofor, napriek tomu, že medzi vami a dotyčnou možno nikdy nič nebolo.

14

Konflikty, ktoré by nevznikali, keby nebolo Facebooku, plynú aj z toho, že jeden z partnerov môže byť viac facebookovo aktívny než ten druhý. Stále niečo postuje, likuje, komentuje, je online a tomu druhému môže vyčítať napríklad to, prečo si na Facebook nehodí spoločnú fotku či prečo nedal lajk na status, v ktorom bol označený.

Kameňom úrazu môžu byť aj rôzne fotky od ostatných užívateľov. Doma poviete svojej ženskej, že ste boli len s kamošmi na pive a ona zrazu na Facebooku uvidí selfie fotku od človeka, ktorého vy nemusíte ani poznať a zbadá vás na jej pozadí, ako popíjate pri bare s nejakou pipenkou.

Hádky kvôli Facebooku sú naozaj dosť frekventované, ale čo ak príde extrém a frajerka vám povie „buď ja alebo Facebook“? Na jednej strane je vám určite prednejšia ako nejaká sociálna sieť, no na druhej strane nie je to vlastne len taká sieť, keďže tam máte kopu priateľov, ktorí sú rozlietaní kade-tade a chcete mať prehľad o tom, čo sa deje.

Takto by sme mohli aj ďalej polemizovať o vzťahoch na Facebooku, mimo Facebooku a aké by tie naše boli bez Facebooku. Všetko je, samozrejme, individuálne a relatívne a záleží od toho, kto má aký charakter a svedomie, do akej miery si čo dovolí a čomu sa radšej vyhne. Či už na, mimo, s alebo bez Facebooku.