Čo sa týka pitia kávy, z rôznych zdrojov počúvame rôzne názory. Niektorí hovoria, že nám škodí, iní, že jedna šálka denne nás nezabije, no a ďalší, že tento skvelý nápoj je dokonca zdravý. My vám ponúkneme 8 dôvodov, prečo ju začať piť!

1. Zlepšuje náladu

Začínajú sa hromadiť dôkazy, že pitie kávy zvyšuje produkciu dopamínu v mozgu. Podľa jednej štúdie ženy, ktoré pili 4 a viac káv denne, mali o 20 % nižšiu šancu, že budú trpieť depresiami. Iná štúdia vraví, že milovníci kávy majú až o polovicu nižšiu šancu, že spáchajú samovraždu.

2. Odďaľuje cukrovku

Ľudia, ktorí pijú veľa kávy, majú nižšiu šancu, že sa u nich objaví geneticky nepodmienená cukrovka oproti ľuďom, ktorí pijú málo alebo žiadnu kávu. Podľa harvardskej lekárskej fakulty je to preto, lebo káva obsahuje látky znižujúce hladinu cukru v krvi. A platí to aj pre kávu bez kofeínu.

3. Chráni vaše srdce

Pitie dvoch a viac šálok kávy denne vás ochráni pred srdcovým zlyhaním. Veľké dávky kávy a zeleného čaju môžu pomáhať aj v prevencii mŕtvice a srdcovocievnych chorôb.

4. Pomáha pri Parkinsonovej chorobe

Ak máte Parkinsona, skúste kávu, podľa harvardských lekárov vám pomôže.

kava3

5. Zabraňuje tvorbe žlčových kameňov

Žlčové kamene spôsobujú extrémne bolesti. Práve pitie kávy môže pomôcť v prevencii tohoto nepríjemného ochorenia.

6. Pečeň sa vám poďakuje!

Záleží od druhu kávy, ktorú pijete. Filtrovaná káva má v sebe tú správnu kombináciu látok, na zlepšenie funkcie pečene. To sa môže celkom hodiť.

7. …chráni pred rakovinou?

Niektoré štúdie tvrdia, že káva znižuje riziko rakoviny pečene, a to najmä u mužov. Optimistickejší vedci nezavrhujú ani možnosť, že vás ochráni pred rakovinou prsníka, hrubého čreva a konečníka.

8. Predĺži váš život!

Ak máte nanič životosprávu, niektorí vedci navrhujú jednoduché riešenie. Jedna káva denne predĺži váš život až o 10 rokov!

Zdroj: healthline.com