Určite už nejeden z vás sníval o tom, že by chcel zažiť dovolenku nielen pri mori, ale aj na mori, v súkromí, len so svojimi najbližšími. A viete, že to nie je až tak komplikované? Stačí vám k tomu kapitánsky kurz!

kurzisti_2011

Možno ste ani netušili, že kapitánsky kurz si môžete spraviť aj na Slovensku. Spoločnosť MAXO sa venuje námornému jachtingu už 15 rokov a kapitánske kurzy organizuje od roku 2003. Odvtedy „vychovala“ stovky kapitánov námorných rekreačných plavidiel.

A ako sa stanete kapitánom? Samozrejme, že preukaz nedostanete len tak. V prvom rade musíte absolvovať teoretickú časť kurzu, ktorá pozostáva  z prednášok zo šiestich predmetov. Nebojte sa, netrvá to rok, ani polroka, ale len dva predĺžené víkendy. Teóriu je možné absolvovať v jednom zo školiacich stredísk, ktoré majú oprávnenie od Námorného úradu.

2012-04-20_11-46-13_IMG_3411

Následné teoretické skúšky sa konajú priamo v školiacich strediskách, zvyčajne dva až tri týždne po prednáškach pred komisiou uznanou Námorným úradom. Jej členmi sú zvyčajne lektori, ktorí prednášajú aj na kurze.

2014-05-25_5D3_7326

Ďalej, musíte mať za sebou praktickú časť, teda naplávané potrebných minimálne 200 námorných míľ a praktický výcvik a skúšku. Táto časť sa najčastejšie realizuje počas týždenného výcviku na Jadrane. Ak už máte 200 námorných míľ naplávané, stačí prejsť víkendovou praktickou skúškou s inštruktorom aj na Slovensku, napríklad na Oravskej priehrade.

kurzista_5

Je vhodné dodať, že existujú dva druhy preukazov pre rekreačné plavidlá:

1. Veliteľ námorného rekreačného plavidla – medzinárodný preukaz na moria

- vydáva Námorný úrad SR

2. Vodca malého plavidla – medzinárodný preukaz na vnútrozemské vodné cesty (rieky, jazerá a vodné nádrže)

- vydáva Štátna plavebná správa

Viac informácii sa dozviete z www.maxo.sk.