Predstavte si, že idete autom po diaľnici a odrazu zbadáte rútiaci sa kamión. Nič zvláštne, kým si nevšimnete, že v ňom chýba vodič. Presne takýto pohľad sa naskytol účastníkom cestnej premávky na diaľnici v americkom Colorade. O čo išlo?

Firma Otto, ktorá sa už dlhší čas zaoberá vývojom kamióna “na autopilota”,  uskutočnila skúšobnú jazdu svojho prvého prototypu. Najskôr doňho v pivovare naložili viac ako päťdesiat tisíc plechoviek piva, následne s ním šofér vyšiel z areálu na diaľnicu, potom si presadol na miesto spolujazdca a už sa len viezol.

Kamionista

Autopilot riadil kamión bez jediného zaváhania bezmála 200 kilometrov. Úspechu však predchádzali mesiace výskumu, vývoja, ale aj skúšobné jazdy, kedy šofér sedel po celý čas za volantom a dohliadal na bezchybný chod mašiny. Až po týchto testoch dostala spoločnosť povolenie vyskúšať jazdu s prázdnym sedadlom vodiča naostro.

Kritici projektu sa obávajú, že autopiloti v kamiónoch pripravia o prácu tisícky kamionistov. Spoločnosť Otto však tvrdí, že automatické riadenie iba uľahčí ich prácu. Kamionisti budú pri preprave tovaru na veľké vzdialenosti vždy potrební, akurát si môžu v prípade únavy prepnúť riadenie na automatiku a za ten čas si napríklad zdriemnuť. Ako to bude v skutočnosti vyzerať v praxi, ukáže až čas.

https://www.youtube.com/watch?v=Qb0Kzb3haK8

Zdroj: YouTube.com