Steve Jobs sa dožil 56 rokov a zapálil vo svete počítačov doslova revolúciu. Videl za hranice všednosti. Možno si poviete, že mal talent a chceli by ste v Apple (aspoň) pracovať. Džob u Jobsa sa nám môže zdať vysnívaný, lenže…
Práca šľachtí
Porekadlo, čo nám vložili do hláv rodičia, ktorým to zanechali ich rodičia, a prarodičom to do tela vtĺkli trstenicou ešte feudáli. Mať viac, zarobiť na drahé auto, dovolenku, hodinky, to všetko je pekné, ale je to len náplasť na vlastné túžby. Nie náhodou v sebe nesie jedna z najinšpiratívnejších postáv manažmentu, Steve Jobs, výraz pre prácu. Pre namáhavú a drsnú prácu bez zlatých hodiniek, limuzín, no s ťahom na bránku a túžbou oslobodiť svoje sny. Nekonať tak, aby sme prekročili hranice, ale tak, akoby žiadne hranice neboli.
Jobsov odkaz
Pozrime sa na kariéru chlapíka v čiernom roláku. Nebol na seba luxusný, ale náročný. Majster na talenty Daniel Coyle hovorí, že nadanie sa formuje v tých najťažších podmienkach. Jobs založil Apple a z vlastnej firmy ho vyhodili. Prišiel s konceptom NeXT a možno by obe značky zanikli, keby ho neboli v roku 1996 v Apple opäť privítali. Drsné podmienky zoceľujú. Talent potrebuje na svoje brúsenie diamantovú tvrdosť, aby z neho začali lietať iskry, ktoré oslepia ako Jobsove iNápady.
Slovenský džob(s)
Robiť u Jobsa pritom rozhodne nebol džob snov. Osem hodín je len zahrievacia fáza! Nie je tajomstvo, že v tých najlepších firmách sveta sa musí človek odovzdať celý. Lenže prípad mlčiacej slovenskej väčšiny vyzerá obvykle inak. Osemhodinovka a fajront, papučová kultúra, robiaca z mužských bojovníkov sfotrovatelých baránkov, ktorí sú radi aj pod ženou (Nehovoríme o prípade, ak skáče, je nahá a máva pred tvárou štvorkami.) Dalajláma však hovorí jasne, ak robíte prácu s námahou, nie je tá pravá. Pokojne preto po šichte zažnite svoje miliónové impérium, svoje sny, ako keď sa rozhodol mladý Jobs kašľať na formičky a šiel stavať vízie. V tomto prípade platí Budhova zásada viac ako kdekoľvek inde: Cesta je cieľ. Spýtajte sa velikánov, či sú pre nich prioritou košele na mieru a drahé kravaty. Odpovie Jobsov rolák a jeho nápady, ktoré žijú aj po smrti, hoci životné rolexky dotikali.
Autor: autor si neželá byť uvedený
Foto: Wikipedia