Slováci si pred podpisom zmluvy pri kúpe nového auta doteraz neboli schopní overiť stav jeho tachometra a väčšinou sa nechali okabátiť podvodnými predajcami, ktorí stáčali tachometre jedna radosť. Našťastie vy už budete poznať trik, ako si overiť, či predajca hovorí pravdu a ľahko si tak preklepnete informáciu, koľko má v skutočnosti vozidlo najazdených kilometrov.Skutočný stav automobilu

Podľa informácií z roku 2014 má na Slovensku stočené kilometre takmer polovica jazdených vozidiel. Bežnou praktikou, aj medzi známejšími a vychytenými autobazármi, je to, že v mnohých prípadoch sa neuvádzajú reálne čísla prejdených kilometrov. Takisto to platí aj pre tých, ktorí predávajú autá cez inzeráty, keďže nie vždy ponúkajú skutočné čísla a realitu trochu skresľujú. Ak ste sa už teda zaľúbili do vysnívaného tátoša cez inzerát, ktorý vám svieti na obrazovke počítača, ale systém vám ho nedokáže podľa jeho evidenčného čísla vypátrať, lebo auto ešte neprešlo kontrolou na STK, mali by ste poznať tento trik, pomocou ktorého sa dostanete ku všetkým potrebným údajom.

Ako sa nenechať oklamať?

Na to, ako zistiť stav kilometrov staršieho automobilu pri technickej a emisnej kontrole, stačí jednoducho navštíviť webovú stránku Slovenskej kancelárie poisťovateľov skp. Do koloniek, ktoré sa vám zobrazia, zadáte len ŠPZ auta a približný dátum vzniknutého poistenia. Odporúčame zadať dátum s minulým alebo predminulým rokom. Práve vďaka tejto informácií budete schopný zistiť, aké poistenie mal automobil v minulosti (dátum, ktorý ste označili) a, samozrejme, aj jeho predchádzajúce evidenčné číslo.

Ako hľadať ďalej?

Údaje o evidencii vozidla (staršie evidenčné číslo) uvidíte v tabuľke celkom vľavo. Pomocou neho už potom budete vedieť využiť ďalšie stránky odpovedajúce na otázky o stave kilometrov, ktoré vás zaujímajú. So starším evidenčným číslom môžete ďalej pátrať na serveroch ako www.seka.sk a www.ko.sk poskytujúcim údaje z technickej a emisnej kontroly. Počítadlo prejazdenej vzdialenosti ukáže, koľko už toho auto prešlo. Tieto údaje sú iba informatívneho charakteru, ale môžu vám niekedy podať lepší pohľad na vec ako oficiálne prezentované informácie predajcov, ktorí kilometre občas zámerne stáčajú k nižším číslam.

Nakoniec vám stačí popriať už iba veľa šťastia pri kúpe a pamätajte na to, že mačku vo vreci dnes už nikto nechce, aj keď zvonku môže vyzerať akokoľvek príťažlivo. Zdieľajte, aby oklamaných bolo len a len menej.

Všetko o autách nájdete na Carmagazin.sk — TU

Foto: Pixabay