Home MIX Je hokej iba pre bohatých? Hokejové špičky sa priznávajú ku korupcii v športe!

Je hokej iba pre bohatých? Hokejové špičky sa priznávajú ku korupcii v športe!

0
Je hokej iba pre bohatých? Hokejové špičky sa priznávajú ku korupcii v športe!

Možno ste aj vy ako deti hrávali na ulici hokej. Všetci sme chceli byť Šatanovia a Bondrovia, v bránke s Lašákmi či Draganmi. Krásne časy, na ktoré spomienky navždy zostanú. Občas si spomeniem na talentovaných mladých chlapcov, ktorí hrávali hokej nielen na ulici, ale aj na štadiónoch, teda, aspoň kým neprešli hokejovou základnou školou. Keď sme s nimi hrali na ulici nejaký „match“, bolo na nich vidieť, že hrajú s chuťou a majú ohromnú dávku talentu. Niekedy veľkého talentu.

Niektorí z nich ďalej hrávali hokej, vidieť ich bolo časom aj v zostave hokejového „áčka“ v našom meste. Ale niektorí, o ktorých som bol tiež presvedčený, že sú „talenti“ a majú dar od Boha, skončili na nejakých učňovských školách a dnes robia dokladačov v skladoch v Anglicku a keď sa na chvíľku vrátia domov, tak tu minú všetky peniaze po bordeloch a baroch.

272

 

 

 

 

Pýtal som sa ich, prečo to takto je, prečo sekli s hokejom, veď medzi nami totálne vynikali. O nič menej ako tí, čo dnes hrajú NHL. „Vieš, neboli prachy. Rodičia boli chudobní, nemali sme na úplatky trénerom.“ Dlhé roky sa mi tejto frázičke nechcelo veriť, myslel som si iba, že boli leniví alebo netímoví, alebo v nich bolo niečo, čo by tým trénerom dalo naozajstný dôvod nedať im šancu.

Ale pohrával som sa aj s myšlienkou, prečo teda niektorí, čo boli na úrovni iných, čo dnes hrajú NHL, nehrajú, čojaviem, druhú alebo tretiu ligu. Toto bola pre mňa dlhé roky záhada. Až prišiel rok 2015 a objavilo sa video, na ktorom sám dnešný tréner českej hokejovej reprezentácie, v podstate úplne jasne priznáva, že ak má „chalan“ hrať, musí jeho rodič dať pol milióna českých korún. Toto video mi zlomilo srdce a moju predstavu o akej-takej spravodlivosti na tomto svete. A nie len hokejovom.

Keď sa takéto niečo prevalí u trénera, akým je český tréner národnej hokejovej reprezentácie, je mi úplne jasné, že takýchto trénerov je v podstate plné Česko ako aj Slovensko. Tým, že sa po prevalení takéhoto škandálu, videa, na ktorom pri otázke výčitiek na nerealizované služby za neskutočne vysoké úplatky tréner Rúžička ani nemrkne brvou, český hokejový zväz nijako nezareaguje a nechá trénera ďalej trénovať – je tým v podstate všetko povedané: „Nemáme ho za čo potrestať, úplatky berú všetci.”

Viete, čo mi ale napadá? Viete, koľko majstrovstiev sveta, viete, koľko Olympiád sme mohli vyhrať, nebyť takýchto hnusných sku*vených skorumpovaných zmrdov ako je Rúžička? A že som si istý, že ich teda ale musí byť… Potom sa čudujeme, že sa k nám v nemocniciach chovajú ako k hnoju, ako by sme ani neboli živé bytosti, že bez úplatkov sa tam nič nejde. Na úradoch a naprieč celým štátnym sektorom a často aj súkromným (česť výnimkám), to isté. Vo vláde? Ryba smrdí od hlavy, to všetci dobre vieme.

Je mi z toho na vracanie, zle, sklamano a smutno. V podstate ako nad celou našou republikou. Ale, ako často tvrdím, ja som optimista. Verím, že tu čo najskôr vykape generácia úplatkárov a ľudí mysliacich si, že je normálne brať alebo dávať úplatky, príspevky, všimné, hocičo. Verím, že raz príde doba, kedy odvody, dane a poplatky, ktoré končia v štátnej pokladnici, budú slúžiť na zdravotnú starostlivosť, na výstavbu ciest, detských ihrísk a športovísk. Jednoducho ľudom, ktorí ich platia. A verím, že jedného dňa aj vyhráme tú zasranú olympiádu a budeme mať v NHL ešte viac hráčov ako za „zlatej éry“, pretože dostanú v hokejových tímoch šancu mladí hokejisti, ktorí nepotrebujú polmega na to, aby ich tréner posadil na lavičku. Verím, že šanca tu je… Verím…