Nevieme, kto vymyslel slogan „istota je guľomet“, ale mal dobrý zmysel pre cynizmus a pravdu zároveň. V dobe laserových rakiet, mikročipov, vojenských satelitov, neviditeľných stíhačiek nám pripadá guľomet ako zbraň, ktorá je potrebná skôr na smetisko ako do boja. Opak je však pravdou. Poctivý kus železa, ktorý chŕli des a skazu všade, kam príde, je pre muža ešte stále to pravé orechové.

Vojenské dejiny dvadsiateho storočia sú dejinami guľometov. Všade, kam prišli znepriatelené armády, vyhrávala zväčša tá armáda, ktorá mala viac a lepšie guľomety. Vojaci, ktorí bojovali v prvej svetovej vojne, by o tom vedeli rozprávať hodiny. Celé dni ťažkého bombardovania, ktoré dediny zrovnávalo so zemou, prírodu menilo na mesačnú krajinu, a to všetko, aby sa pechota mohla dostať do nepriateľských zákopov. Tisíce mužov sa vydalo krátkym územím nikoho. Keď sa dostali k ostatným drôtom, ktoré stačilo prestrihnúť a boli v nepriateľských zákopoch, nepriateľ vytiahol zopár guľometov. Mesačná krajina po delovom ničení neposkytla žiadne dobré úkryty. Vojaci tam boli ako na dlani. Tisíce z nich padalo pod náporom oceľových guliek.

To je bežný obraz boja prvej svetovej vojny. Desiatky guľometov dokázalo poraziť tisícky diel. Nemecká armáda si uvedomovala, že práve guľomet je zbraň, ktorá oddeľuje porazenú armádu od víťaznej. Preto viac využívala guľomety ako delá. Briti aj Francúzi sa snažili túto prevahu zlomiť. Ako odpoveď na guľomet, bolo vymyslené obrnené vozidlo – tank. Do vývoja prvých tankov sa pustilo najprv britské námorníctvo. Prsty v prvých tankoch mal aj neskorší predseda vlády W. Churchill.

V druhej svetovej vojne dominovali tri typy guľometov. Briti s obľubou používali ľahký guľomet BREN, ktorého korene siahali aj do rozdeleného Československa. Jeho meno je zložené zo slov Brno a Enfield. Dokázal vystreliť 500 rán za minútu na vzdialenosť 2000 metrov. Ráž predstavovala klasických 7,7 mm. Nevýhodou bol pomerne malý zásobník na 30 nábojov. Preto neskoršie verzie začali napájať pásom na 100 nábojov. Ako všetky československé zbrane mal dobrú spoľahlivosť a presnosť.

zbraň 1

Američania na svoje vozidlá, tanky a lietadlá stavali ťažký pol palcový Browning M2. Ten s váhou 38 kg bez a 52 so stabilnou trojnožkou a kalibrom 12,7 mm patril medzi ťažké váhy. Je veľmi nepravdepodobné, aby niekto dokázal prežiť ranu nábojom do tela vystreleného z toho kalibru. Je dokázané, že tento guľomet dokázal zabiť nepriateľa na diaľku 3 200 metrov. Na druhej strane jeho nevýhodou bola jednak veľká hmotnosť (asi málo pešiakom sa chcelo nosiť 32 kg čistého železa) a relatívne nízka kadencia. Tá dosahovala rýchlosť 600 rán za minútu. O kvalite M2 však svedčí aj fakt, že je používaný dodnes.

zbraň 2

Do tretice predstavíme asi najznámejší guľomet najväčšej vojny. Nemecký MG 42. Ten rozsieval skazu a smrť všade tam, kde bol nemecký vojak. Najviac sa prejavil pri vylodení na pláži Omaha. Príliv spôsobil, že sa americké shermany utopili, a tak zostali americkí vojaci nekrytí. Pre nemeckých strelcov to bola dokonalá strelnica. Padlo 1 200 Američanov a viac ako trojnásobný počet nebol bojaschopný. Dovtedy nevídaná kadencia 1 300 rán za minútu vydávala charakteristický zvuk, ktorý pripomínal trhanie kartónu. Nebolo totiž možné registrovať prestávku medzi výstrelmi. Nemcom sa podarilo vyrobiť viac ako 700 tisíc kusov.

zbraň 3

Autor: Marián P.