iPhone 6S, predstavený pred necelými dvoma mesiacmi na konferencií, ktorá vyvolala priam ošiaľ, neurobil v predajoch až taký prevrat, aký sa očakával. Predsa len sa nejednalo o úplne nový model, ale o akýsi facelift, čo vám určite vysvetľovať nemusíme. Čo vám však povedať musíme je, že sa už šepká o príchode jabĺčka na volanie číslo sedem! A že sa budú diať veci. Hovorili…

Internetom sa šíri veľké množstvo informácií o tom, čo by mal priniesť nový iPhone. Bude to určite niečo prevratné a zásadné. V súboji titanov na vrchole potravinového reťazca smartphonov ide o každú fazuľku, takže ak Apple alebo Samsung nepredstavia v novom modeli nejakú “pecku”, nemusia ho predstavovať vôbec. Nič z nasledujúcich informácií však nie sú fakty potvrdené Applom, takže sa nemusia úplne zhodovať s budúcou realitou.

Menší telefón, väčší displej. Ako to?

Steve Jobs, zakladateľ značky Apple vždy sníval o malom telefóne. Jeho sen sa splnil pri predstavení prvého iPhonu. Teraz, po jeho smrti, začali iPhony rásť a rásť, až to bolo istým spôsobom “neApplácke”. iPhone by sa mal vrátiť do pôvodných koľají jednou rukou ovládateľného telefónu, čiže by mal byť menší. Novinka by vraj mala mať väčší displej, ktorý by mal pokrývať prakticky celú prednú plochu, ale ako to je možné? Takto.

Zmizne home button?

Veru tak, povráva sa, že jediné hardvérové tlačidlo z prednej strany telefónu by sa malo stať minulosťou. Táto zmena by mala priniesť práve možnosť natiahnuť displej na celú prednú plochu iPhonu. Aká možnosť vám vyhovuje viac? Samotný displej alebo kombinácia dotykového displeju a jedného tlačidla? My sme trošku stará škola a jeden čudlík je skrátka jeden čudlík. Jeden je ideálny pre akýsi falošný pocit bezpečia, že keď sa niečo pokašle, máme čo stlačiť. Ale čo by sa na iPhone pokašľalo? Veď to nie je Sams… 🙂 (peace)

Ak nebude home button, ako odomknem telefón?

Možnosti sú dve, jedna reálna, jedna menej. Tá reálnejšia je, že sa Touch ID senzor presunie na blokovacie tlačidlo nabok alebo hore. Trošku viac sci-fi alternatívou je displej schopný rozoznať odtlačok prsta na svojom povrchu. Ďalšími komplikáciami pri celotelovom displeji by boli predná kamera a slúchadlo. Slúchadlo by sa mohlo presunúť na hornú hranu telefónu, ako by v praxi fungovalo nevieme, vaše hovory by boli asi verejnejšie, ako by ste chceli. Budúcnosť prednej kamery je zatiaľ neistá. Skromne si myslíme, že displej nepokryje úplných 100 % prednej plochy a predná kamera aj mikrofón ostanú zachované. Minimalizujú sa iba nevyužité predné plochy iPhonu. Navyše, zmeniť sa má aj predné sklo iPhonu, súčasné nahradí Sapphire Glass, ktoré bude výrazne odolnejšie.

“Stále vybitý iPhone päť…” (Michal Ego Straka, 2013)

Veru, vedel ten Miško, čo rapuje. Štyri, štyri S, päť, päť S, šesť, šesť S. Nie, neučíme sa počítať od štyri do šesť s príponou “S”. Iba menujeme stále vybité iPhony, lebo každý, kto iPhone používa a aktívne využíva internetové pripojenie vie, že batéria je slabou stránkou krásneho jabĺčka. Pri Macbookoch sa podarilo výdrž batérie v posledných rokoch zásadne zvýšiť, takže všetci veríme, že sa to konečne podarí aj pri iPhone. Ej, či by bol už potom dokonalý…