Djatlovov priesmyk je dodnes jednou z najväčších a najbrutálnejších záhad. Priestor pod Mŕtvou horou nachádzajúci sa v pohorí Ural v oblasti Sverdlovskaya, sa v roku 1959 stal dejiskom hrôzostrašnej smrti deviatich turistov, ktorá nebola dodnes vysvetlená. Po takmer 57 rokoch sa na tomto mieste odohrala ďalšia tragédia!

V piatok (8.1. 2016) zavolala skupina (opäť deviatich) turistov, pochádzajúcich z mesta Perm, záchranárske oddiely. Skupina sa počas volania nachádzala v Djatlovovom priesmyku pod Mŕtvou horou, kde podľa slov záchranárov našli stan a v ňom mŕtveho muža.

cholatsjachyl
Pôvodní členovia Djatlovovej skupiny

Podľa informácií by mal mať mŕtvy okolo päťdesiatky. Doteraz sa nezistilo, odkiaľ pochádza a ako sa sem dostal. Po neznámom mužovi nebolo doteraz vyhlásené pátranie. Čo však môžeme s istotou povedať, je fakt, že dotyčný je už desiatou obeťou Djatlovho priesmyku. Údajne sa objavili správy, že po oznámení sa stratilo spojenie so skupinou, čo však nakoniec úrady popreli.

Na miesto mal byť už v pondelok vyslaný záchranný oddiel, avšak počasie dosť komplikuje jeho príchod. Aktuálne by malo byť v priesmyku niečo cez -30° C, fúka silný vietor a neustále sneží. Takéto počasie vládlo aj počas tragédie z roku 1959. Preto na miesto nemôže vzlietnuť ani helikoptéra. Záchranárom ostávajú ako jediné prostriedky snežné skútre, avšak výprava, ktorá sa z najbližšej 280 km vzdialenej základne vydá do priesmyku v utorok, by sem mala doraziť až o niekoľko dní.

Vo februári 1959 sa na horu Cholat Sjachyl (Kholat Syakhl, 1079 m.n.m.) vydala turistická výprava pod vedením Igora Djatlova. Pôvodne bolo v skupine desať členov, avšak Jurij Judin (zomrel v apríli 2013) sa počas výpravy od skupiny oddelil kvôli zhoršenému zdraviu. Po pár dňoch stratili záchranári so skupinou rádiový kontakt. Po príchode na miesto našli záchranné oddiely do mája deväť mŕtvych, rôzne zohavených a slabo oblečených tiel. Ich stan bol zvnútra rozrezaný, avšak všetka výbava a osobné veci zostali v ňom. Viac o tragédií sa dozviete tu.

Zatiaľ sa nevie, ako muž zomrel. Avšak ktovie, či sa pátranie opäť neskončí, podobne ako v roku 1959, vyhlásením, že za smrťou dotyčného môže „bližšie neurčená prírodná pohroma.“

Zdroj: zpravy.idnes.cz, rt.com Foto: deadmountainbook.com, bp.blogspot.com