Ak sa povie termín „mačacie zápasy“, každý si pravdepodobne v prvom momente predstaví mačky bijúce sa niekde na dvore alebo na ulici. Určite poznáte ten povestný rev, sykot a hlavne pazúry, po ktorých zostali mnohým mačkám minimálne jazvy, ak nie ešte horšie zranenia. Súboje, ktoré však máme na mysli, sú vo svojej podstate v mnohom podobné, avšak namiesto pazúrov slúžia ako „zbrane“ minimálne ruky a namiesto mačiek stoja proti sebe dve ženy, pripravené sa pobiť takmer na smrť v improvizovanom kole medzi povzbudzujúcim davom. Málokto však vie, že práve tieto zápasy sú síce brutálnou, ale dôležitou kapitolou histórie boxu.

Začiatky moderného boxu môžme sledovať od začiatku 18. storočia v Anglicku. Základy pre vznik boxu ako športu položil James Figg (1684 – 1734), ktorý je považovaný nielen za „otca moderného boxu“, ale aj za prvého šampióna v tomto športe. Dodnes sa presne nevie, koľko zápasov vybojoval, ale odborníci sa zhodujú, že počet súbojov sa pohybuje okolo čísla 270. Z týchto zápasov prehral len ten posledný z Nedom Suttonom. V roku 1700 otvoril prvú školu s názvom „School of Arms and Self Defense“ v Londýne.

Nachádzame sa v Londýne, v období tzv. Georgiánskeho obdobia (1714 – 1837). Ako v každom meste, aj tu sa nachádzali obrovské množstvá chudobných ľudí tvoriacich spodinu mesta. Ženská časť tohto obyvateľstva mala dve možnosti ako prežiť. Buď sa živiť prostitúciou alebo bojovať v „mačacích zápasoch“, ktoré môžme považovať za predchodcov ženského boxu.

wilkinson2

Pravidlá v podstate neexistovali a aj keď sa pre box ako šport objavili prvé pravidlá až v roku 1743, do týchto zápasov sa nikdy nedostali. Súboj prebiehal v priestore obkolesenom divákmi. Zápasníčky mohli pri boji používať ruky aj nohy. Všetky údery boli dovolené a zápas, začínajúci takmer rovnako ako klasický box, sa veľmi rýchlo zvrtol do trhania vlasov, škrabania, tvrdých kopov atď. Víťazkou sa stala tá bojovníčka, ktorá uštedrila svojej súperke uspávajúci knokaut. Bojovalo sa bez prestávky a bez rukavíc. Tieto zápasy boli omnoho brutálnejšie ako „bežné“ zápasy mužov v tej dobe.

Ženy z tohto „odboru“ sa nedožívali vysokého veku. Najväčším problémom, rapídne skracujúcim ich už aj tak krátky život, boli zranenia. Zápasníčka vyzerala po zápase omnoho horšie než súčasní boxeri a keďže lekárstvo a hygiena boli na veľmi nízkej úrovni, hrozilo zapálenie už dosť škaredých rán, otrava krvi alebo vykrvácanie. Zdraviu tiež príliš neprospievala ani životospráva tohto obdobia, keďže hlavným palivom nielen týchto žien bol Gin.

womenbox1
Moderný ženský box vyzerá dosť tvrdo, avšak v porovnaní s brutálnymi zápasmi žien v 18. a 19. storočí je to len slabý odvar.

Zaujímavosťou zostáva aj úbor na zápas. Tým boli hlavne korzety, avšak tie boli len v minime zápasov. Súperky museli ísť do boja hore bez. Tým sa, pochopiteľne, rapídne zvyšovala návštevnosť takýchto zápasov. Keďže však táto časť tela nebola krytá žiadnymi šatami, zvyšovalo sa aj riziko zranení.

Ak žena vyhrala zápas, dostala peniaze. Nevie sa presne, o akú čiastku sa jednalo, ale predpoklad je, že dotyčná dokázala vďaka takýmto zárobkom žiť pomerne slušný život, aj keď ho nikdy nežila. Zaujímavosťou u chudobných ľudí v 18. a 19. storočí je fakt, že aj keď časť z nich prácou zarábala peniaze, žili radšej ako spodina. Z takéhoto života sa stal dokonca životný štýl, ktorý veľmi radi nasledovali ďalší ľudia. Preto boli „mačacie zápasy“ veľmi obľúbenou zábavou tejto časti obyvateľstva a ešte viac sa rozšírili v 19. storočí s príchodom húfov obyvateľov Írska. Zápasy si však nenechali ujsť ani bohatší obyvatelia, dokonca aj príslušníci vznešených vrstiev, keďže v týchto kruhoch sa zápasy neuskutočňovali. Keď však v roku 1837 nastupuje na trón kráľovná Viktória, čím sa začína slávne Viktoriánske obdobie (1837 – 1901), vytratili sa tieto zápasy tak isto, ako sa objavili.

elizabeth2
„Mačacie zápasy“ v praxi

Súboj nemusel byť čisto len pre peniaze, dosť často sa objavovali aj také súboje, pri ktorých si dotyčné ženy len navzájom vybavovali účty. Ak však boli ženy v súbojoch úspešné, mohli si získať obrovskú prestíž.

Najslávnejším „boxerom“ v celej histórií zápasov bola Elizabeth Wilkinson Stokes. Vďaka tejto žene dnes vieme, že aj tieto zápasy mali svoju ligu, avšak stále je otázne, či všetky zápasy boli legálne. Narodila sa v roku 1700 v Clerkenwelle a už v roku 1722 sa stala šampiónkou ligy, keď porazila Marthu Jonesovú v Boarded House v Londýne. Dnes je dokonca považovaná za prvú svetovú šampiónku v ženskom boxe. Tento jej úspech bol dokonca zaznamenaný na stránkach „London Journal“. Povestný je aj jej zápas z roku 1726 s May Welsch, pri ktorom sa odborníci domnievajú, že bol technikou úderov dokonca podobný dnešným zápasom MMA! Neovládala však len box, ale aj boj s palicou a rôznymi typmi súbojových mečov tej doby. Z jej života je ešte známy fakt, že sa vydala za zápasníka a zvládala súboje aj s mužmi. Dokonca sa vďaka svojim úspechom sama vyhlasovala za šampiónku Európy.

stokes1

Aj keď tvorili „mačacie zápasy“ brutálnu formu zábavy obyvateľstva Georgiánskeho obdobia, patria medzi významné kapitoly histórie boxu. Aj vďaka týmto zápasom mohli ženy ukázať, že môžu byť rovnocennými súpermi mužov. Veď aj súčasné majsterky sveta v boxe sa zaraďujú do zoznamu, ktorý sa začína od roku 1722, pokračuje bez prerušenia až do súčasnosti a je jasne spojený vo svojich začiatkoch s „mačacími bojovníčkami“ a ich kráľovnou Elizabeth Wilkinson Stokesovou.

Foto: fscclub.com, cagesideseats.com, footybunker.com, imgkid.com, fightacademy.gr