Určite poznáte príbehy o jednom z najtalentovanejších vojvodcov v dejinách, bojovníkovi z Kartága, ktorý napriek všetkým predpokladom úspešne prekročil Alpy a spolu s armádou barbarov plienil územie dnešného Talianska, vtedajšej Rímskej republiky. Tu je desať faktov o tomto výnimočnom Hannibalovi.

1. Jeho otec Hamilcar bol taktiež kartágsky generál. Svojím rýchlym štýlom boja si vyslúžil prezývku „baraq“, čo v preklade znamená blesk. Hannibal, ktorý chcel pokračovať v otcovom odkaze, používal túto prezývku ako priezvisko.

2. Už vo veku 26 rokov sa stal hlavným veliteľom kartágskej armády.

3. Keď mal 9 rokov, jeho otec sa chystal na bojovú výpravu do Španielska. Hannibal ho prosil, aby mohol ísť s ním, keďže vo vojenskom prostredí sa pohyboval od veľmi útleho veku.

4. Aj Hannibalov mladší brat viedol úspešnú výpravu do Talianska.

5. Po poslednej porážke jeho armády pri meste Zama síce odišiel do dobrovoľného exilu, no aj napriek tomu naďalej dával nepriateľom Ríma vojenské rady.

6. Na jar roku 217 p.n.l. prišiel v bitke o oko.

7. V bitke pri jazere Trasimene zorganizoval historicky najväčšie útočné prepadnutie v dejinách. Celá jeho armáda sa skrývala, aby následne zaútočila na nič netušiacich Rimanov. Na strane Ríma zomrelo asi 20 000 mužov, kým Hannibal prišiel o možno 2 500 vojakov.

8. Jedna z jeho najväčších výhod v boji bola armáda slonov. Spolu ich mal možno 40 a slúžili na prenášanie nákladov, zásob, ale aj na udupávanie nepriateľov.

9. V bitke pri Cannae Hannibalova armáda vyvraždila jednu desatinu rímskej mužskej populácie. Zomrelo pri nej viac ako 65 000 rímskych vojakov.

10. Čas a príčina jeho smrti sú neznáme. Niektorí hovoria, že ho nakoniec zdolala infekcia z poraneného prsta, iní naznačujú, že mohol spáchať samovraždu.

Zdroj: history.co.uk Foto: twcenter.net