Michala Handzuša je od júna 2015, kedy prebehli voľby prezidenta Slovenského zväzu ľadového hokeja, častejšie počuť aj vidieť. Nie však iba na ľade s hokejkou, ale ako bojovníka za novú éru fungovania organizácie slovenského hokeja. 

V rozhovore pre webový portál spovakprospects.com uviedol, že bol a stále je čas na zmenu, pretože vidí, že po pätnástich rokoch slovenský hokej upadá. Ako tiež spomenul, v SZĽH s ním aktuálne nikto nekomunikuje.

Nechce poukázať len na to, ako dopadli výsledky volieb prezidenta SZĽH, ale upozorňuje na „podivné“ pravidlá, podľa ktorých sa hlasovalo: Zoberme si len to, že on ako kandidát mohol hlasovať, kým jeho protikandidát nie. Už len to nie je normálne, spravodlivé a férové. Pán Nemeček by mal mať ako prvý snahu napraviť aktuálny stav. On by mal prevziať zodpovednosť na seba a priviesť zväz k novým voľbám, v ktorých sa už samotné kluby vyjadria, či chcú pána Nemečka alebo niekoho iného.

Ďalej spomenul, že vo voľbe hlasovali členovia výkonného výboru, ktorých pán Nemeček sám do výkonného výboru navrhol a tiež generálny sekretár, ekonomický riaditeľ, teda zväzoví funkcionári. Išlo zhruba o tridsať hlasov, ktoré rozhodli o tom, že bol nanovo zvolený starý prezident.

Voľby boli tajné a vyjadrenia o presnom počte hlasov sú len domnienkou, no Handzuš to okomentoval týmito slovami: Funkcionár, ktorý bol dosadený tým prezidentom a ktorý nanovo na túto funkciu kandiduje, bude voliť skôr súčasného prezidenta než niekoho iného.” V dnešnej demokratickej spoločnosti už takéto pravidlá nie sú v poriadku a Michal sa rozhodol ísť tvrdo proti nim.

Úplne v prvotnom vyhlásení niekoľko dní po Kongrese SZĽH vyjadril Handzuš novému vedeniu nedôveru  a pod toto vyhlásenie sa podpísalo len dvadsaťosem hráčov. Keď skupinka nespokojných hokejistov zistila, že prostými vyhláseniami a upozorneniami nič nezmenia, rozhodli sa pristúpiť k bojkotu reprezentácie a to vyvolalo záujem ďalších dvadsiatich štyroch hráčov.

Všetkých 52 hokejistov sa v poslednom vyhlásení podpísalo, že sa nebudú zúčastňovať na podujatiach Slovenského zväzu ľadového hokeja, no Roman Kukumber a Tomáš Marcinko išli za Slovensko hrať na Nemecký pohár. Čo na to Michal Handzuš?

Je to slobodné rozhodnutie každého chalana. Celé vyhlásenie sa formovalo istým procesom, ktorý trval dlho. Aj komunikácia bola nastavená tak, že ak niekto chce do toho s nami ísť, tak musí tomu stopercentne veriť a byť presvedčený o tom. Bojkot reprezentácie je vážna vec, a to aj pre nás, ktorí sme dlho reprezentovali. Ani my nie sme úplne spokojní s tým, že reprezentáciu bojkotujeme, ale pre nás to bola a stále je jediná páka, ktorou môžeme poukázať na to, že niečo nie je v poriadku.”

My nie sme skupina Riša Lintnera

Naskytuje sa však otázka, prečo napríklad Miroslav Šatan alebo Peter Bondra nie sú podpísaní pod vyhlásením, hoci aktívne podporovali Richarda Lintnera v kandidatúre na prezidenta SZĽH. Hadzuš to vysvetlil takto:

My nie sme skupina Riša Lintnera. My sme aktívni hokejisti, ktorí sme sa nezapájali do procesu volebnej kandidatúry Riša Lintnera. Naša iniciatíva nie je o tom, že Rišo prehral a my sme s tým nespokojní. Je síce pravda, že sme podporovali zmenu a Riša, ale to len prostredníctvom jedného vyhlásenia. Inak sme nepracovali na žiadnom procese jeho kandidatúry alebo aktivít, ktoré robil pred voľbami. Naše vyhlásenie je len reakciou na voľby a na systém, ktorý je nastavený a ktorý nie je v poriadku.

A tak má skupinka bojkotujúcich hráčov celú sezónu na to, aby sa pripravili, zmenili stanovy a v júni pri nových voľbách sa snáď spraví hrubá čiara a začne sa nový proces v slovenskom hokeji.

Zdroj: slovakprospects.com