50 našich elitných hokejistov odmieta reprezentovať krajinu až do chvíle, kým sa neuskutočnia voľby na nového šéfa slovenského hokeja!Vydali totiž spoločné vyhlásenie v ktorom ostro vyjadrili svoj názor a nespokojnosť na pretrvávajúcu situáciu v slovenskom hokeji. Na základe tohto vyhlásenia odmietajú ďalšiu reprezentáciu Slovenska v ľadovom hokeji.

Hráči okrem iného požadujú opakovanie volieb prezidenta Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) na základe upravených stanov garantujúcich férový a spravodlivý výber. “Týka sa to aj reprezentácie. Museli sme urobiť takýto radikálny krok, lebo nás nikto nepočúval. Nič sa neudialo. Žiadame zmeniť stanovy a vyhlásiť nové voľby. Je to jednoduché a celý humbug sa môže skončiť do týždňaNaplnenie požiadaviek považujeme za nutné pre dosiahnutie pozitívnej zmeny v slovenskom hokeji,” uviedol pre HNonline.sk a v správe zaslanej TASR Michal Handzuš, ktorý stojí na čele nespokojných hokejistov. „Ja s tým nemôžem veľa urobiť. Ale je to zlá situácia. Ja potrebujem tvoriť tím na nemecký pohár a neviem koho vlastne môžem zavolať, koho nie. Človek, aby sa bál niekoho zavolať či ho neodmietne. Budem komunikovať s hráčmi, aby sme to spolu nejako vyriešili. Budúci týždeň je Výkonný výbor, tak snáď sa to niekam pohne“ nechal sa počuť Zdeno Cíger.

hokejisti

Celé vyhlásenie slovenských hokejistov znie takto:

“S nastávajúcim začiatkom hokejovej sezóny, sme sa rozhodli vyjadriť naše nemenné stanovisko k udalostiam, ktoré sa udiali na poslednom kongrese SZĽH. Odmietame sa zmieriť s týmto stavom, a rozhodli sme sa preto nielen opätovne vyjadriť našu nespokojnosť s aktuálnou situáciou, ale aj žiadať o konkrétne zmeny. Zároveň vyhlasujeme, že sa neuspokojíme len s čiastkovými riešeniami, ale budeme trvať na celkovom ozdravení systému voľby prezidenta SZĽH, ktoré vyvrcholí novou voľbou za férových podmienok.

V prvom rade žiadame o zmenu stanov, na ktorej sa chceme podieľať. Cieľom ich úpravy má byť naplnenie základných demokratických princípov v hokejovom hnutí – zástupcovia hokejových klubov a organizácií volia predsedu SZĽH a výkonný výbor, pričom predseda vyberá funkcionárov SZĽH. Tento spôsob voľby by nemal byť pokrivený vytváraním “účelových” riešení, aké fungujú dnes.

Je nepredstaviteľné, aby funkcionári zväzu a členovia zväzových komisií volili vedenie hokeja, ktoré ich nakoniec menuje. Zároveň neexistuje dôvod nato, aby výlučná právomoc voliť predsedu SZĽH patrila niekomu inému ako tým, ktorí reálne predstavujú hokejové hnutie. Preto tiež žiadame, aby sa tento absurdný stav napravil vyhlásením nových volieb prezidenta SZĽH na základe upravených stanov garantujúcich férový a spravodlivý výber.

Rovnako trváme na principiálnom postoji – nespájať naše mená s aktivitami a akciami SZĽH, kým jeho vedenie nepristúpi k opakovaniu voľby prezidenta za nových pravidiel.

Veríme, že novovymenovaní tréner a generálny manažér slovenskej hokejovej reprezentácie naše rozhodnutie pochopia ako úprimnú snahu nastoliť v hokeji novú kultúru. Verejnosti ďakujeme za podporu, ktorá nás nabíja energiou a chuťou nevzdávať sa. Budeme akceptovať nového šéfa zväzu, ktorý vzíde z férovej voľby.

V Banskej Bystrici, dňa 11.9. 2015

Zdeno Chára, Marián Hossa, Andrej Sekera, Ľubomír Višňovský, Michal Handzuš, Ján Laco, Tomáš Tatar, Ladislav Nagy, Marek Viedenský, Martin Marinčin, Peter Budaj, Tomáš Surový, Andrej Meszároš, Branislav Konrád, Branko Radivojevič, Dominik Graňák, Ivan Baranka, Jaroslav Halák, Jaroslav Janus, Jozef Stümpel, Július Hudáček, Juraj Mikuš, Karol Sloboda, Libor Hudáček, Marek Hrivík, Marián Gáborík, Marcel Hossa, Mário Bližňák, Martin Cibák, Michal Sersen, Milan Bartovič, Peter Ölvecký, Peter Podhradský, Rastislav Staňa, René Vydarený, Richard Pánik, Štefan Ružička, Tomáš Jurčo, Tomáš Kopecký, Tomáš Marcinko, Tomáš Starosta, Ján Lašák, Radoslav Suchý, Marek Čilliak, Ľuboš Bartečko, Peter Hamerlík, Marek Zagrapan, Richard Zedník, Tomáš Záborský, Roman Kukumberg, Martin Bartek, Lukáš Cingeľ”