Halloween už nie je len sviatkom pozemským, kedy sa milióny ľudí prezliekajú do kostýmov a užívajú si neopakovateľnú atmosféru 31. októbra. Deň strašidiel a duchov sa spája aj s vyrezávaním tradičnej tekvice, jedna taká dokonca preletí aj okolo Zeme. 

V ostatných rokoch sme mohli sledovať niekoľko zaujímavých preletov, respektíve dopadov vesmírnych telies na našu planétu. To, čo sa chystá na 31. októbra, ale nemá obdobu. Okolo Zeme by totiž mal preletieť asteroid pripomínajúci vyrezávanú tekvicu. Akoby sa aj vesmír chystal osláviť Halloween a chcel nám to dať takýmto spôsobom najavo. Mali by sme sa ale letiaceho „kameňa“ báť?

Hoci pôjde za ostatné roky o najtesnejší prelet kozmického telesa okolo Zeme, katastrofa nenastane. Asteroid dlhý 400 metrov totiž preletí vo vzdialenosti 480 000 kilometrov od Zeme, toto číslo pritom predstavuje asi 1,3 násobok vzdialenosti našej planéty a jej Mesiaca.

Halloween

Vesmírne divadlo budete môcť v prípade priaznivých podmienok sledovať, na vlastné oči však nie. Ak chcete „vesmírny šuter“ vidieť, pomôcť si budete musieť prinajmenšom ďalekohľadom. Dôvodom je fakt, že hoci pôjde v rámci možností o poriadne blízky prelet asteroidu, ten nebude odrážať dostatočné množstvo svetla na to, aby na oblohe vytvoril padajúcu žeravú guľu viditeľnú voľným okom.

Asteroid s kódovým označením 2015 TB145, ktorý bol objavený pred dvoma týždňami, teda 10. októbra, sa podľa všetkého bude hrdiť najbližšie letiacim telesom okolo Zeme až do augusta 2027, kedy by mal prísť na scénu ešte väčší, 880 metrov dlhý 1997 AN10, ktorý by sa mal k Zemi priblížiť na vzdialenosť 383 000 kilometrov.

Zdroj: CNN