Ak patríte k fanúšikom Game of Thrones, s najväčšou pravdepodobnosťou ste neboli spokojní s ukončením celého seriálu. Čo sú teda hlavné dôvody toho, prečo majú ľudia výhrady?!

Názor redaktora | V prvom rade si uvedomme, že americký fantasy seriál televízie HBO svoju prvú epizódu odvysielal ešte v roku 2011. Tí, ktorí boli skalnými fanúšikmi už od skorého začiatku, teda obetovali nielen hodiny pozeraniu Game of Thrones, ale aj deväť rokov života.

Game of Thrones, to nie je iba fantasy plné drakov a nezmyselných bitiek. Ide o oveľa viac, alebo teda aspoň išlo. Krv, strach o hlavné postavy, bojové scény, dokonale premyslená politika medzi jednotlivými kráľovstvami, dejová línia na špičkovej úrovni… A ešte oveľa viac.

Treba si uvedomiť, že seriál Game of Thrones je založený na knižnej zbierke od autora George R. R. Martina. Ten má však už 70 rokov a zatiaľ napísal iba 5 kníh. Sérii je ale osem. Režiséri teda vedeli, ako chce Martin celý seriál ukončiť, no mali iba jeho kostru, nie detailný opis ako v prvých knihách. A asi aj to spôsobilo, že najnovším sériám a hlavne poslednej časti čosi chýba. Čo to však je?

Night King

Vojny s Night Kingom sa obávali postavy v celej sérii. Plánovali, ako ho zabiť, ako zvíťaziť, Daenerys spolu s Jonom museli spojiť svoje sily a ľudí z niekoľkých kráľovstiev a aj tak sa vyjadrili viackrát, že pravdepodobne to neprežijú a je možné, že tento boj prehrajú. Samotnej bitke, na ktorú všetci tak čakali, napokon venovali režiséri jedinú časť. A v tej zabila obávaného Night Kinga Arya takým spôsobom, akoby išla zabiť napríklad muchu. Chcelo to možno viac rozvinúť, zapracovať na tom, bojovať dlhšie alebo aspoň nie v noci, keďže mnohí diváci mali problém vôbec niečo vidieť. A ospravedlnenie tvorcov, že treba mať lepšie televízie tiež nie je úplne fér.

Efekty verzus dej

Je pravda, že Game of Thrones má v seriáli efekty hodné obdivu. Problémom však je, že to miestami pôsobilo tak, akoby tvorcovia investovali viac do samotných efektov, než do zápletiek a deja. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sú ľudia skutočne sklamaní. Urobiť kráľa z Brana Starka a uzavrieť celý seriál od smrti Daenerys za pol hodinu, je minimálne uponáhľané a nedostatočné.

Uveriteľnosť

Tvorcovia akoby zabudli na to, čo sa dialo v prvých sériách a prešli z uveriteľnosti do nezmyslu. Chápeme, že draci nie sú reálni, no niektoré fyzikálne zákonitosti by mali stále platiť. Ako je možné, že Daenerys nedokázala za jazdy na drakovi zabiť nikoho v bitke s Night Kingom, no pri vypálení celého mesta sa dokázala uhnúť všetkým šípom či útokom a bojovala ako o život… Alebo už len taký presun cez kráľovstvá trval v prvých sériách dni (niekoľko častí), no v tej poslednej tomu venovali pár minút… A takýchto momentov, ktoré nedávali logiku, tam bolo niekoľko.

Je jasné, že uspokojiť každého fanúšika nie je možné. No toto nie je o tom, že to mohlo byť lepšie. Toto je o tom, že to bolo miestami nudné a nedomyslené. Asi aj preto dostala posledná epizóda hodnotenie 4,4 hviezdičky z desiatich na uznávanej stránke IMDB. Netreba asi ani hovoriť o tom, že prvé série a ich epizódy dostávali väčšinou od 8 do 9,5 hviezdičiek.

Zdroj: Manmagazin.sk | Foto: YouTube