Slováci sú známi úctou k tradíciám a nedeľný futbal je v dedine viac ako len sviatočná záležitosť. Priblížme si krátkou reportážou z anonymnej západoslovenskej obce, ako vyzerá taký malý slovenský futbalový deň. 

Príprava

Na poriadny súboj dvoch športovo na smrť znepriatelených obcí sa treba pripravovať už od obeda. Výdatný nedeľný pokrm je základom poriadnej energie a výdrže na činnosti nevyhnutne spojené so zápasom. Po jedle je najlepšie odložiť všetky starosti bokom, inak sa to vlastne ani nedá, súboj sa predsa blíži. Bez otáľania sa preto treba vybrať do hostinca, kde sa každý futbal začína aj končí. Keďže sme sa poriadne najedli, je čas na pivo a, samozrejme, jedno poldeci na začiatok.

Rozbeh

Potom sa už môže naplno rozbehnúť odborná diskusia o fazóne oboch mužstiev. Netreba pri tom zabúdať na doplnenie energií v tekutej podobe. Po štyroch či šiestich poldeci už smelo môžeme prejsť k ďalšej strategickej úlohe. Keďže krčma je vždy vedľa ihriska (ak nie, je tým účasť na športovom podujatí mimoriadne ohrozená), neodbiehame ďaleko. Teraz si treba vybrať miesto, odkiaľ budeme zápas sledovať, čo je pre nás veľmi dôležité. Keďže tzv. VIP, teda prvá rada stojacich ľudí okolo ohrady ihriska sa môže rýchlo obsadiť.

Zápas

Nastala hodina H, začína sa zápas! Ak sa nám podarilo chytiť miesto hneď za zábradlím ihriska, máme tú česť byť jedným z desiatok samozvaných rozhodcov. Rozdiel medzi oficiálnym rozhodcom a samozvaným rozhodcom je, že po oficiálnom sa kričia slovíčka na K s prívlastkom na V, posiela sa tam, odkiaľ vyšiel na svet a zároveň sa mu možno vyhrážať, či už vypustením duší na bicykli alebo smrťou.  Oficiálny rozhodca je proste nepriateľ, nikdy nemá pravdu, napriek tomu sú jeho rozhodnutia platné.

Pravda je však vždy na strane zopár desiatok samozvaných rozhodcov (ktorí sú súčasne aj samozvanými trénermi) za ohradou, ktorí, aspoň podľa vlastného názoru, vedia analyzovať vývoj hry lepšie. Tí dávajú svojim hráčom najavo, ako veľmi každú jednu situáciu (okrem takej, z ktorej je gól) pobabrali a akí sú nešikovní, keďže nedodržali rady z VIP sekcie ako „nahraj mu to“, „poď, poď“, alebo „od*eb to do…“

Koniec

Nech už sa zápas skončil akokoľvek, na výsledku nezáleží, ide predsa o športový zážitok :-). Pri výhre aj pri prehre je dôvod, ba psia povinnosť dať si ešte pri konštruktívnej kritike do nosa… a tým sa pomaly končí náš sviatočný deň a ide sa domov vyspať pred ďalším skľučujúcim týždňom…