Medzinárodný výbor pre pravidlá IFAB schválil nové pravidlá, ktorými sa budú riadiť aj slovenskí futbalisti, a to už na tohtoročných Majstrovstvách Európy. Prvýkrát v akcii ich môžeme vidieť tento mesiac v prípravných zápasoch Anglicka proti Turecku a Austrálii!
Od 1. júna 2016 oficiálne nadobúda platnosť celkom 95 nových pravidiel, ktoré zmenia futbal. Nepôjde o žiadne prevratné zmeny, ale skôr o pokus vychytať chybičky v súčasnom futbale. To, či boli tieto rozhodnutia správne, ukáže až čas.
Tu sú niektoré z nových pravidiel:
- Rozhodca môže udeliť červenú kartu už v tuneli pred výkopom, pričom vylúčený hráč základnej zostavy môže byť nahradený ďalším hráčom. Zápas tak začnú obidve mužstvá v plnom počte.
- Zranený hráč bude môcť byť ošetrovaný priamo na hracej ploche bez toho, aby musel odísť za postrannú čiaru a následne čakať na vpustenie rozhodcom späť do hry. Celý tento úkon však nesmie presiahnuť 20 sekúnd.
- Pokiaľ si hráč počas hry ide vymeniť dres alebo iné vybavenie výstroje, nemusí už viac čakať na povolenie od rozhodcu.
- Hráč, ktorý v čistej šanci ako posledný v 16-ke fauluje súpera, už nedostane automaticky červenú kartu, ale iba žltú. Toto pravidlo sa odôvodňuje tým, že faulované mužstvo už dostane dostatočnú výhodu v podobe penalty. Samozrejme, pravidlo žltej karty platí v prípade, že brániaci hráč chce zahrať loptu. Nevzťahuje sa na zákerné fauly a nešportové prejavy hry.
- Na druhej strane, predchádzajúce pravidlo neplatí, ak posledný hráč fauluje ešte pred 16-kou. Tu sa priamo udeľuje červená karta. Logika tohto pravidla spočíva v tom, že z priameho kopu je ťažšie skórovať ako z penalty.
- Úvodný výkop alebo rozohrávka po góle už nemusí smerovať výhradne dopredu, ale aj dozadu alebo do ostatných smerov.
- Upresnenie o penaltách – hra je prerušená až vtedy, keď lopta zastane alebo sa ocitne mimo hracej plochy. Ide o pravidlo týkajúce sa sporných penált, ktorých regulárnosť sa týmto potvrdila, viď video.
- Ďalšie pravidlo upresňujúce zahrávanie penált hovorí o pohybe hráča, ktorý kope pokutový kop. Ten musí penaltu zahrať súvisle bez toho, aby zastavil alebo naznačil tzv. “falošné” kopnutie.
- Zásah do hry niektorého z členov realizačného tímu mužstva alebo niektorého z náhradníkov sa bude trestať priamym kopom (doteraz bol v tomto prípade zaužívaný nepriamy kop).
- V prípade vysokých horúčav má rozhodca právo viackrát prerušiť hru, aby sa hráči občerstvili.
- Taktiež sa pohli ľady na tému videotechnika. V najbližších dňoch sa majú stretnúť zástupcovia krajín, aby určili, ktoré sporné situácie si budú vyžadovať pomoc modernej techniky. Videorozhodca tak bude zasahovať do zápasov najskôr budúci rok.
- Technický gól – pamätáte sa na MS 2010 a štvrťfinálový zápas Uruguaja proti Ghane? Luis Suaréz vtedy na bránkovej čiare úmyselne zahral rukou, aby zabránil jasnému gólu. Síce bol okamžite vylúčený a Ghana zahrávala pokutový kop, no ten nepremenila a z postupu sa nakoniec po penaltovom rozstrele radoval Uruguaj. Kvôli podobným situáciám by v najbližšej dobe malo prísť k schváleniu technického gólu. Na EURO 2016 to však ešte nebude.
Luis Suarez a jeho “brankársky zákrok”
Zdroj: Esquire.co.uk, Tensports.com, Youtube.com | Foto: Thesparkng.com