Čas 21:30. Dátum 29. 11. 1899. Miesto Barcelona. Práve sa skončilo prvé valné zhromaždenie, v rámci ktorého bol schválený vznik katalánskeho futbalového klubu FC Barcelona. Švajčiar Joan Gamper žijúci v Katalánsku a skupina švajčiarskych, anglických a katalánskych futbalistov nemohli ani v najmenšom tušiť, že vytvorili Més que un club (viac ako klub). Práve táto inštitúcia sa stala kultúrnym a národným symbolom Katalánska ako štít pred diktátorským režimom generála Franca.

Z hľadiska popularity je zbytočné hľadať najobľúbenejší šport. Toto miesto bolo, je a bude dlhodobo obsadené. Klubová príslušnosť futbalových fanúšikov je posvätná záležitosť, ale ak chceme nájsť klub, ktorý sa od ostatných odlišuje najviac, existuje iba jeden. Club de fatídic (z katalánskeho jazyka osudový klub) FC Barcelona. V čom je jeho špecifikum?

1. Sócios

To sú oficiálni členovia klubu FC Barcelona, ktorí vlastnia o členstve osobitný dokument, prostredníctvom hlasovania volia alebo odvolávajú vedenie klubu a členstvo je dedičné, čiže následne ho získavajú synovia, dcéry, vnuci, vnučky atď. Klub je teda plne v rukách fanúšikov na rozdiel od iných klubov v rukách finančne obéznych investorov.

2. Cantera La Masia

Mládežnícka akadémia, ktorá pozostáva z viacerých stupňov podľa veku jednotlivých hráčov, ktorá zabezpečuje okrem prepracovaného futbalového systému aj príslušné vzdelanie, vrátane výučby svetových jazykov. Pre ilustráciu jej produktmi sú Pep Guardiola, Carles Puyol, Cesc Fábregas, Lionel Messi, Andrés Iniesta, Xavi Hernandéz… Pardon kapacita tohto článku je obmedzená.

3. Herný štýl

Je absolútnym fenoménom vo svete futbalu, nakoľko je založený na tzv. totálnom futbale Rinusa Michelsa, trénerskej legendy sedemdesiatych rokov. Pokračoval v ňom Johan Cruyff, vypiplal Pep Guardiola a v súčasnosti vidíme verziu Luisa Enriqueho. To najkrajšie na ňom je, že primárnym cieľom je ofenzíva.

4. Lionel Messi

Opisovať túto osobu je úplne zbytočné. Na jeho adresu iba toľko. Keď by sme ho chceli porovnať s ostatnými hráčmi, bolo by to rovnaké, ako by sme chceli porovnať Bugatti Veyron s kyvadlovou dopravou.

V nedeľu 17. 05. 2015 získala FC Barcelona svoj 23. ligový titul, o ďalšie zabojuje 30. mája a 6. júna. Neodvážime sa tvrdiť, kto miluje futbal, musí milovať Barcelonu, ale kto miluje futbal, musí uznať jej výnimočnosť. Visca el Barca!

Autor: Michal O.