Každý víkend zabáva ľudí v preplnených kluboch po celom Slovensku, vozí sa na štvortkovom bavoráku a dovolenkuje na čarokrásnych Seychelloch. Taký je život Mira Eckera, alias DJ-a EKG, ktorý si vychutnáva život na 110 percent napriek tomu, že už tu dávno nemusel byť. Je všeobecne známe, že dnes patríš k najlepším DJ-om na Slovensku a pomerne často hrávaš aj za našimi hranicami. Úspech však neprichádza zo dňa na deň, aké boli tvoje začiatky?

V prvom rade ďakujem za tento rozhovor a to, že môžem byť taký menší hovorca našej subkultúry. V druhom rade je oveľa viac DJs, ktorí hrajú v zahraničí ako ja. Svoje začiatky som už vo veľa rozhovoroch spomínal. Skôr by som rád povedal, že značka EKG je dnes dôkazom, že človek, ktorý má víziu, cieľ, vášeň a pevnú vôľu dosiahne všetko, čo si zmyslí. Som hrdý na to, že som sa nemusel šplhať po chrbte niekoho iného, celú kariéru som si vybudoval sám, bez médií či pomoci druhých. DJ EKG, to nie som ja, ale partia top profesionálov, ktorí sú tu vždy pre mňa a starajú sa o môj brand.

Sledujte Manmagazin.sk aj na Instagrame — TU —

Mnoho ľudí nepovažuje EDM (electronic dance music) za plnohodnotný hudobný žáner a je pre nich len akýmsi „búchaním hrncov“. Je pravda, že DJ pustí set a všetko okolo toho je len dobre vyzerajúci cirkus?

Nazval by som to skôr len elektronickou hudbou. Tá si za posledné obdobie získava na Slovensku toľko fanúšikov, že to je hotový sen! Našou prácou a primárnym cieľom je zákazníka baviť, priniesť mu zážitok a získať jeho podporu. Myslím, že v DJingu neexistuje hate, skôr zdravá konkurencia. Všetci sa poznáme, takže už to nie je tak ostré ako kedysi.
Či je naša hudba plnohodnotný žáner? ÁNO! Elektronická hudba dokáže vyvolať sled emócií, DJs vedia zahrať sety, ktoré vás prenesú do iného sveta. Keď hrám v klube, viem, že ľudia chcú totálnu nakladačku, chcú sa proste “odfiltrovať” od práce a problémov.
Zahrám teda set plný emócií a dav len zavrie oči a užíva si život ako taký. Ak teda elektronická hudba vytvára emócie, je to UMENIE! Preto sety nikdy nemám pripravené, na každej akcii hrám úplne inak.

Tvojim unikátnym projektom je 12-hodinový sólo set, ktorý si toto leto vypredal. Ako dokážeš tak dlhý čas stáť na nohách, čo ti dodáva najväčšiu energiu nielen na akciách, ale aj mimo nich?

To sa nedá opísať, keď pred vami stojí dav, ktorý prišiel len kvôli vám, a zvuk, ktorý milujem, ponúkam práve im. Je to neskutočná vzájomná dôvera. Publikum je základný faktor, pre ktorý to robím a inak to nikdy nebude.

Tvoje meno sa čoraz viac skloňuje aj za hranicami. Český Macháč, Beats For Love, Seychelly či chorvátske Zrcé. Vidíš rozdiel vo vnímaní tohto druhu hudby v rôznych krajinách? Akí sú podľa teba slovenskí party ľudia a clubbing celkovo u nás?

Zapamätajte si, že Slovensko sa stane srdcom Európy v elektronickej hudbe. Naši fanúšikovia sú horká krv, veľmi nás podporujú a my ich máme nesmierne radi. Som na scéne veľmi dlho, ale to, čo sa teraz deje, nemá obdoby. Je to veľká párty rodina a pojem #ekggenerácia má význam. Najprv sa tomu ľudia smiali, ale dnes si to fakt idú. Keď príde basová linka, ľudia začnú vrieskať a čo je dôležité, všetci oceňujú kvalitu akcie po všetkých stránkach. Snažím sa každého mladého človeka motivovať, že vo svojom živote môže dokázať čokoľvek. Samozrejme, život nie je len o párty, ale presne tu spoznávam ľudí, ktorých by som inak nemal šancu stretnúť.

Aký je tvoj najvtipnejší alebo najkurióznejší DJ-ský zážitok?

Pred mesiacom som hral vo vlaku, cestovali sme cez 3 rôzne krajiny a ja som zakaždým hral iný set. Ráno nás privítal úžasný východ Slnka v Slovinsku, proste šialené…

Tanečná hudba sa odjakživa spája s drogami. Aký máš na to názor?

Aby som to dal na poriadok, drogy sú všade a možno aj viac mimo parties, ale to nikto nerieši. Je to však individuálna voľba každého človeka a ja som zásadne proti. Nikdy som som žiadnu drogu nevyskúšal, čo môžem odprisahať, no aj tak si to o mne všetci myslia kvôli mojej “hyperaktivite” za pultom. Ide o princíp, mladým ľudom to môže zničiť život. Ak to niekto berie len preto, aby nebol menejcenný outsider, potom je súčasťou veľmi zlej partie. Ak sa v tom niekto našiel, chcem mu len odkázať, že správny kamarát ťa bude podporovať v každej životnej situácii. Bude ťa brať takého, aký si, a nie čím chceš umelo byť, len aby si nasilu zapadol. Drogy nie sú riešením rodinných či partnerských problémov a treba si zapamätať, že nikto ešte nad tým nevyhral.

Mnoho ľudí ťa vníma nielen ako špičkového DJ-a, ale aj veľmi inšpiratívneho a vždy dobre naladeného človeka. Ako to vnímaš? Spomenieš si na moment, kedy si zo strany fanúšikov cítil najväčšiu podporu?

Je to každý deň, píše mi naozaj mnoho ľudí a s fanúšikmi som non-stop v kontakte.
Najviac som to však cítil po mojej autonehode. To bola taká úprimná podpora, že človek si to ani nevie predstaviť. Ľudia plakali, posielali mi správy, modlili sa. Niečo tak silné som nikdy predtým nezažil.

Často na svoje sociálne siete pridávaš fotky s umelcami, ktorí sú takpovediac úplne z iného súdka ako ty – Majk Spirit, Kali, Rytmus a podobne, no vyzerá to tak, že žánrový rozdiel ti vôbec neprekáža. Sú umelci ,,iného druhu” pre teba inšpiratívni, vypočuješ si aj ich hudbu?

Kedysi to bolo veľmi radikálne, ak hral po hip-hopovom umelcovi housový DJ, odniesol si to v rôznych debatách. Doba sa však posunula a chalani sú moji kamoši a kolegovia. Veľmi radi sa stretneme a debatujeme o publiku, ktoré je v určitých veciach rovnaké a zároveň odlišné. Samozrejme, vypočujem si ich veci a ak sa mi niečo páči, hneď im to napíšem alebo poviem osobne. Zaujímavosťou je, že ako prvého rapera som spoznal EGA, ktorý pravidelne navštevoval moje párty.

V decembri minulého roku si mal ťažkú dopravnú nehodu. Hovorí sa, že všetko zlé je na niečo dobré. V momente, keď človek bojuje o vlastný život, prehodnotí zrejme veľa vecí. Čo ta to naučilo, uvedomil si si niečo zásadné? 

Myslím, že mi to ukázalo, že ten nad nami má so mnou plány. Snažím sa čo najviac pomáhať druhým, či už finančne ľudom bez domova alebo posielaním vecí do sociálne slabších rodín. Vždy si poviem, že sa to zapíše v nebi. No a jeden skutok to asi celé zachránil, len neviem ktorý. Čo dáš, to dostaneš, je to cyklus života a mne sa ukázal ako správny. Pre niečo tu teda ešte som, len musím zistiť prečo :-)

Čo by si odkázal našim čitateľom, party people a ľuďom, ktorí chcú ísť možno rovnakou cestou ako ty? 

Buďte pozitívni a inšpirujte ľudí. Neriešte a užívajte si život, lebo je pekný.:-)

DJ EKG

Zdroj: Manmagazin.sk | Foto: Instagram, Facebook

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.