Elon Musk, zakladateľ spoločností PayPal a SpaceX a CEO Tesla Motors, známy aj svojou neochvejnou túžbou dostať sa na Mars, predstavil svetu svoj ďalší projekt. Jedná sa o neziskovú organizáciu OpenAI, ktorá sa bude venovať výskumu umelej inteligencie.

Minulý piatok na sociálnej sieti Twitter spoločnosť OpenAl vyhlásila:,,Chceme zvyšovať digitálnu inteligenciu spôsobom, ktorým bude ľudstvo profitovať ako celok, neobmedzení potrebou vytvárať finančnú návratnosť.’’ Muskovi sa pre svoj zámer podarilo získať veľa významných mien z prostredia informačných technológií, ako napríklad Reid Hoffman, spoluzakladateľ sociálnej siete LinkedIn, Peter Thiel, s ktorým založil veľmi úspešný PayPal či z rady vedcov Sama Altmana. Ako riaditeľ výskumu nastúpi Ilya Sutskever, ktorý v súčastnosti pôsobí v Google. Na začiatok získala spoločnosť podporu v hodnote jednej miliardy dolárov.

elon

Zdá sa, že môžeme očakávať veľké veci. OpenAl si ale priznáva, že tento výskum môže byť extrémne komplikovaný. Chcú totiž vytvoriť ,,všeobecnú inteligenciu’’ – stroj, ktorý sa bude môcť učiť mnoho vecí a nebude len vedieť vyriešiť jeden konkrétny problém. Stroj, ktorý bude schopný plného pochopenia, znamená, že musí mať algoritmické architektúry. Tie budú môcť rozvíjať sami seba, vytvárať si vlastnú sieť algoritmov a vedieť vyhodnocovať vložené dáta. Tento typ počítačových systémov umožní strojom napríklad napodobňovať umelecké diela géniov, učiť sa o svete ako batoľa a dokonca vytvárať halucinácie v určitej podobe podobné snom. Pripomína to sci fi príbeh minulého roka, sympatického a empatického robota Chappieho. Možno už čoskoro to bude aj našou realitou. Netreba ale opomenúť fakt, že tieto systémy sa môžu vyvinúť aj smerom, dajme tomu nie až tak prospešným pre ľudstvo, ako napríklad Google autopilotné auto, ktoré bolo už neraz dôsledkom autohavárií.

Čo si myslíte vy, hrozba alebo prínos? V každom prípade sa projekt práve rozbieha a my skôr či neskôr uvidíme, ako to dopadne.

zdroj- learnbonds.com, czechcrunch.cz