Zabudnite na Severnú Kóreu, tretiu svetovú vojnu nám má nachystať umelá inteligencia. Aspoň tak to tvrdí riaditeľ Tesla Motors a SpaceX Elon Musk, ktorý týmito slovami reagoval na nedávne komentáre Vladimíra Putina. Ruský prezident sa totiž vyjadril, že svetu bude vládnuť krajina s najvyvinutejšou umelou inteligenciou.

Ak umelá inteligencia rozhodne, že najpravdepodobnejšou cestou k víťazstvu je prípravný útok, ani ten najmocnejší svetový líder ju nebude môcť zastaviť. Aj takto by sa dali parafrázovať slová Elona Muska, ktorý už v minulosti varoval pred nevypočítateľnosťou umelej inteligencie, predstavujúcej oveľa väčšie riziko ako Severná Kórea.

Robot hrá pingpong

Muskova reakcia prišla po slovách Vladimíra Putina, ktorý sa na stretnutí študentov v ruskom meste Jaroslavľ vyjadril, že budúcnosť, kde jedna krajina jednoznačne dominuje nad ostatnými v oblasti umelej inteligencie, je „veľmi nežiadúca.“ V závažnom varovaní tvrdí, že takáto krajina by bola schopná vládnuť celému svetu.

Momentálnym lídrom vo vývoji umelej inteligencie sú Spojené štáty americké, ale zvyšujúci sa nedostatok kvalifikovaných pracovníkov ich pozíciu ohrozuje a otvára priestor pre Čínu a Rusko. Obe krajiny vynakladajú značné zdroje na to, aby vo vývoji nezaháľali. Podľa predpovedí globálnej investičnej spoločnosti Goldman Sachs má Čína šancu stať sa v tejto oblasti globálnym centrom inovácii už do roku 2030.

panda s bambusom

Musk nie je jediným prominentným obchodníkom očakávajúcim, že ďalšiu veľkú vojnu nevyvolá človek. Jack Ma, líder poprednej spoločnosti vo vývoji umelej inteligencie Alibaba, často označovaná za čínsky Google, jeho názor zdieľa.

Zdroj: futurism.com | Foto: Wikipedia