Elektronický šport, e-sport, profesionálne hranie. Termíny, ktoré sa objavujú čoraz viac a ktoré priťahujú pozornosť hlavne mladých ľudí. Čo sa skrýva za ich vzostupom a popularitou? Prečo sú v posledných rokoch také favorizované?

Elektronický šport je v podstate považovaný za profesionálny šport, kde viacero tímov súperí medzi sebou v rôznych turnajoch a podujatiach. Kde súperia? V počítačových hrách. Pre väčšinu nadšencov je to veľmi lákavá forma športu. Nepotrebujete k tomu totiž žiadnu fyzickú zdatnosť, žiadne špecifické vlastnosti. Stačí mať dve ruky, oči, odvahu a nejaké tie herné skúsenosti.

Herné tituly, v ktorých je najviac takýchto podujatí: Dota 2, League of Legends, Call of Duty, Counter-Strike: Global Offensive, Starcraft 2. Samozrejme, vymenoval som len tie najpopulárnejšie, v skutočnosti je ich omnoho viac.

hra 1 Aké sú odmeny v týchto elektronických podujatiach? Veľmi lákavé! Minuloročný turnaj v hre Dota 2 – The International 2014 mal v odmenách celkovú sumu $10,931,103.00. Tomu sa už povie slušná čiastka peňazí. Mnoho profesionálnych hráčov zasvätí danej hre aj celý život, alebo jeho podstatnú časť. Dá sa to prirovnať k profesionálnemu športovcovi, ktorý svoj život zasvätí športu a reprezentuje svoj tím alebo krajinu na rôznych turnajoch, v rôznych ligách atď. Rovnako je to aj s ich fanúšikmi. Tie najznámejšie a najlepšie herné tímy majú po celom svete milióny obdivovateľov.

V televízii však tieto podujatia nemáte šancu vidieť. Kde sa teda odohrávajú? Kde ich sledujú milióny ľudí? Väčšina týchto podujatí sa vysiela priamo cez internet (stream) na oficiálnych herných stránkach. Sú moderované profesionálnymi ľuďmi, sú s publikom. Na prvý pohľad nič zvláštne. Odlišujú sa aj ceny za sledovanie takéhoto prenosu. Niektoré streamy sú bezplatné, niektoré spoplatnené.

hra 2

Jedno je však isté. S pojmom ,,Elektronický šport“ sa budeme stretávať čoraz častejšie. Zostáva nám teda len dúfať, že sa medzi mladými vždy nájde niekto, kto bude preferovať radšej fyzický šport, kto obetuje všetku svoju drinu na dosiahnutie najlepších výsledkov. Športu zdar a Slovensko, do toho!

Názorné ukážky, ako taký elektronický turnaj vyzerá:

Foto: Youtube

Autor: Martin N.