Letné noci sú teplé, vlhké a lepkavé, ako stvorené na pletky všetkého druhu. S kýmkoľvek, kedykoľvek, kdekoľvek. A potom sa jedného dňa zobudíte a v nohaviciach si nájdete príšerku. Kvapavka či herpes, s pohlavne prenosnými chorobami je to celkom naopak ako s vianočnými darčekmi. Keď nebudete poslúchať, dostanete! Z kompletnej ponuky darčekov pre vás vyberáme tie najobľúbenejšie!

 

A) Bakteriálne infekcie

Chlamýdie a kvapavka (Gonorea) patria k najbežnejším pohlavným chorobám, pričom riziko chlamýdiovej infekcie pri se*e „naostro“ je až 60 %. Obe choroby sa prenášajú vaginálnym, análnym i orálnym stykom a chlamýdie môžete „vyfasovať“ aj po dotýkaní sa genitálií infikovaného človeka a následným pretrením si očí (napríklad).

Kvapavka i chlamýdie sa prejavujú pálením pri močení, výtokom z penisu a ich vytrvalé ignorovanie môže viesť k bolestiam, horúčkam či zápalovým ochoreniam. Keďže ide o bakteriálne infekcie, oboch sa dá pomerne jednoducho a účinne zbaviť užívaním antibiotík.

B) Vírusové ochorenia

Zatiaľ čo sa niektoré ochorenia dajú liečiť jednoducho, genitálneho herpesu sa v podstate nezbavíte už nikdy. I keď sa nemusí prejavovať a väčšinu času si bude len tak ticho pospávať vo vašich útrobách, občas sa vám pripomenie bolestivými  pľuzgierikmi.

web-1

Ďalším, na pohľad neškodným vírusom je HPV (ľudský papiloma vírus), ktorého sa väčšina z prenášačov zbaví bez toho, aby o nákaze vôbec vedeli. Tento vírus má však viac ako 40 typov, ktoré sa môžu prejaviť bradavicami v oblasti genitálií či spôsobiť rakovinu. Rovnako ako herpesu, ani HPV sa nedá úplne zbaviť. Na zmiernenie príznakov sa však používajú lokálne liečivá, ktoré pomáhajú s prejavmi ochorenia. Ženy bývajú každoročne testované na výskyt vírusu, vy sa o to pekne musíte postarať sám!

Hoci sa dnes už väčšiny pohlavných chorôb a ich príznakov dá účinne zbaviť, odporúčame sa im vyhnúť úplne. A to tak, že jednoducho nebudete hlúpym, odutým ignorantom. Časté striedanie partnerov a nechránený styk je ideálnou kombináciou vedúcou k „estetickým“ vyrážkam a výtokom. Ako bonus ešte získate aj trápne chodenie po lekároch a nezaplatiteľný pocit hanby. Takže, znížte počet se*uálnych partnerov (v ideálnom svete by to mal byť jeden, ktorý vám nezahýba) a používajte prezervatívy. A pokiaľ sú vám tieto dve rady nesympatické, buďte aspoň natoľko vychovaný, že si občas skočíte k lekárovi skontrolovať, či vám v trenkách a v krvi nevyčíňa nejaké milé zvieratko.

(A ak vám ani toto nestačilo, tak si hoďte názvy chorôb do Googlu a pokochajte sa obrázkami, ktoré vám vyhodí. Najlepšie pri večeri.)