INZERCIA | Pekné zdravé zuby sú pre každého moderného človeka nevyhnutnou vizitkou. Vďaka nim sa môžete bez obáv smiať a dávať jasne najavo svoju starostlivosť o ústnu dutinu.

Zubný kaz vás ale môže prekvapiť aj napriek pravidelnej starostlivosti a tu prichádza na rad často nepopulárna návšteva stomatológa. Našťastie, dnešná medicína uplatňuje v ošetrení zubných kazov bezbolestné postupy a používa neviditeľné plomby.

Moderné kompozitné alebo keramické výplne zubov farebne zodpovedajú pôvodnej farbe zuba a pri úsmeve alebo hovorení ich vôbec nevidieť, takže ich prítomnosť v ústach spozná len stomatológ.

Vybrať kompozitné alebo keramické plomby?

Kompozitné výplne riešia malé kazy a v zube vydržia bez problémov 5 až 7 rokov. Ich veľká výhoda spočíva v tom, že pri aplikácii nie je potrebné vyvŕtavať zdravú časť zuba. Výborne priľnú k pôvodnému zubu, takže minimalizujú riziko vzniku nového kazu na ošetrenom mieste.

Keramické výplne sa lepšie hodia k vypĺňaniu rozsiahlejších kazov a miest, ktoré sú extrémne zaťažované pri žuvaní. Majú životnosť 10 a viac rokov a sú tak porovnateľné s tradičným amalgámom, ktorý je známy celej našej populácii. Na rozdiel od amalgámu ale zub ošetrený keramickou plombou nehyzdí nápadná strieborná záplata. Riziko vzniku kazov pod keramickou výplňou je tiež minimálne.

Riziká amalgámu

Amalgám sa skladá zo zmesi striebra, medi a cínu. Amalgámová plomba je síce veľmi odolná proti oderu a zvýšenému tlaku pri žuvaní, ale zubár musí pred jej aplikáciou vyvŕtať nielen poškodenú časť skloviny, ale aj časť zdravého zuba. Naviac sa amalgámová plomba postupne rozpína a oslabuje tak zub, ktorý má chrániť.

Ďalším rizikom je to, že amalgámová výplň nedokáže úplne priľnúť k vyvŕtanému zubu, čím vzniká mikroskopická medzera náchylná na ďalší výskyt zubného kazu. V praxi to znamená opakované vyvŕtanie amalgámové výplne spolu s kusom zdravého zuba, a následnú aplikáciu novej plomby.

Názor odborníčky

Anna Brandejs, majiteľka kliniky estetickej medicíny a stomatológie Brandeis Clinic v Prahe, sa vyjadruje k moderným zubným výplniam: “Počet pacientov, pre ktorých je estetické hľadisko veľmi dôležité, sa stále zvyšuje. O vhodnosti jednotlivých typov výplní je, samozrejme, vhodné sa poradiť so stomatológom, som ale presvedčená, že riešenie sa nájde vždy. Pripúšťam, že nevýhodou kompozitných a keramických výplní je oproti amalgámovými ich cena. Keď si ale porovnáte všetky pre a proti, určite sa takáto investícia oplatí.”

Anna Brandejs dobre vie, že návšteva zubára je pre veľa ľudí strašiakom aj v dospelosti. Na svojej klinike preto uplatňuje postupy, ktoré obavy klientov značne zmierňujú alebo ich úplne odstraňujú. “Okrem toho, že od nás odídete s bielym úsmevom, sa nemusíte obávať ani bolesti. Ako jediná klinika používame špeciálnu metódu analgosedácie, vďaka ktorej je akýkoľvek stomatologický zákrok u nás skutočne bezbolestný,”vysvetľuje odborníčka.

Analgosedácia je určená pre pacientov, ktorí majú obavy zo stomatologického ošetrenia. Dá sa využiť aj u bežných zákrokov, napríklad pri už spomínanom plombovaní. Klientovi je anestéziológom vnútrožilne aplikovaná tlmiaci látka, takže v čase zákroku pospáva.

Do úvahy pripadá aj celková anestézia pod dohľadom skúseného anestéziológa. Tento spôsob sa používa pri dlhších a bolestivejších zákrokoch, napríklad pri zavádzaní viacerých zubných implantátov naraz.