Hovorí sa, že vo víne je pravda. Asi to tak naozaj bude, keďže už po pár pohárikoch sa nám rozväzuje jazyk a ľuďom zvykneme prezradiť aj také veci, ktoré by sme im v neopojenom stave určite nepovedali. To, že víno má i blahodarné účinky na naše zdravie, sa dozvedáme z každej strany. Ale viete, kedy víno vzniklo, prečo si štrngáme pohármi a po koľkých dúškoch sú ženy povoľnejšie? ManMagazin.sk vám prináša 10 zaujímavých faktov, ktoré vám pomôžu vyzliecť nejednu cicušku! 

Štrnganie pohármi na zdravie siaha až do čias starého Ríma. Na tento akt sa využívali najmä drevené čase, pretože hostia si štrngali až príliš silno, a to z jediného dôvodu – aby víno vyprsklo aj do susedných pohárov, čím sa potvrdilo, že nie je otrávené.

Strach z vína má svoje pomenovanie – enofóbia.

Je dokázané, že ženy sa z vína opijú rýchlejšie ako muži. Samozrejme, česť výnimkám :). A prečo je to tak? Ženské telo obsahuje viac tuku než mužské a zároveň aj menej enzýmov, ktoré slúžia na odbúravanie alkoholu.

Čo sa týka objemu, najväčšími konzumentmi červeného vína sú obyvatelia Číny, ktorí v roku 2013 vypili až 1395 miliónov litrov vína. Ak by sme spotrebu vína brali na osobu, vyhral by Vatikán, kde je to až 99 fliaš na osobu za rok.

Prieskumy dokázali, že ženy, ktoré pijú dva poháre vína denne, majú viac sexu ako ženy, ktoré víno nepijú. Tak rýchlo nalejte svojej starej za pohárik! :D

Studio portrait of a beautiful young blonde woman holding a glass of red winePrečítajte si tiež:
Neuveriteľné, ale pravdivé fakty o alkohole!

 

Rekordérom v rozpoznávaní vína podľa vône je Švéd Richard Juhlin, ktorý rozpoznal až 43 vín z 50. Len pre porovnanie, na druhom mieste sa umiestnil degustátor, ktorý rozpoznal len 4 vzorky z rovnakého ponúkaného množstva. Slušný náskok, čo poviete?

Víno si prešlo svoju dlhú cestu, kým sa dostalo až do dnešnej podoby. Najstaršie zvyšky vína sa našli v Iráne z obdobia neolitu. Kultivované pivo sa po prvýkrát objavilo v Gruzínsku približne v rokoch 7000 – 5000 p.n.l. Výrobu piva vyšperkovali Egypťania a v Európe ho spopularizovali až Rimania.

Víno a láska? Istá spojitosť tu existuje! Slovo víno má svoj pôvod v sanskrite a pochádza zo slova venas, čo v preklade znamená ľúbiť. Toto nebude náhoda!

Podľa vedcov dokáže pohár vína denne znížiť výskyt cukrovky. A cukrovkárom zase pomáha znížiť riziko srdcového kolapsu.

Ak v ruke držíte fľašu vína, technicky držíte v ruke 600 bobúľ hrozna.

Zdroj: pijemevino.sk, youtube | Foto: depositphotos.com