22. apríl už tradične patrí Zemi, v tento deň sa totiž oslavuje deň Zeme. Samozrejme, nie sú to nijaké bujaré oslavy, alkohol netečie potokom a o to tu ani nejde. Deň Zeme tak trochu vychádza z pôvodných sviatkov jarnej rovnodennosti, kedy sa oslavoval príchod jari. V súčasnom chápaní skôr upozorňuje na poškodzovanie životného prostredia. V takejto podobe sa slávi od roku 1970, aby nám pripomínal, aká je pre nás Zem. Nehádžte nad tým rukou a oslávte Zem spolu s nami.

 

Uctievanie Zeme v minulosti

Od nepamäti sa k Zemi pristupovalo ako k matke, ochrankyni, živiteľke. Prírodné kultúry sa nevyčleňovali z kolobehu prírody a Zem najčastejšie chápali ako obrovský živý organizmus, z ktorého sami vznikli. Aj preto to časté oslovovanie „matka Zem“. Môžete sa stretnúť aj s pomenovaní Gaia, ktoré pochádza z gréckej mytológie (Gaia bola bohyňa Zeme).

Početné mýty hovoria o Nebesách a Zemi ako o prvom božskom páre. Symbolom takého zväzku bola voda (najčastejšie ako dážď) a oheň (vznikajúci v blesku alebo padajúcom meteorite).

Dokonca sa v minulosti na Zem prisahalo a keď tak človek urobil, zaručene hovoril pravdu. Krivo prisahať totiž znamenalo, že ho Zem pohltí. Určite poznáte aj vy staré známe – Nech sa pod zem prepadnem, ak to nie je pravda.

Zem bola taká posvätná, že sa do nej nesmelo ani pochovávať. Tradične sa mŕtvi pálili – jednak pre úctu k Zemi a jednak preto, že tak mohla duša voľne odísť.

Súčasný trend

Dnes nie je Zem uctievaná ani posvätná. Denne využívame jej dary a ani si to neuvedomujeme. Občas nepriamo oslávime nejaký sviatok s ňou súvisiaci (napr. dožinky, svätenie jari – Veľkú noc..), občas zodvihneme papier, ktorý nám uletel z koša a občas ušetríme nejakú kvapku vody.

Na niektoré veci sa zabúda, o iné sa nedbá a pred ostatnými sa dobrovoľne zatvárajú oči. Našťastie sa povedomie o dôležitosti Zemi pomaly prebúdza, tak sa pri nej zastavme v myšlienkach aspoň v tento deň.

Čo môžete dnes podniknúť?

Ak si chcete uctiť Zem, skúste napríklad v tento deň nevyprodukovať žiaden odpad. Uvidíte, že to vôbec nie je jednoduché. Alebo nechajte auto doma a vyberte sa do práce na bicykli, prípadne nepoužite mikrovlnku na prihriatie jedla.

Vybehnite von, na lúku či do parku, vyzujte sa a na chvíľu sa spojte so Zemou. Ideálne, ak pri tom vypnete svoj mobilný telefón (dá sa to, naozaj!). Na počesť tohto dňa sa tradične robí aj zbieranie odpadkov v lese. Preto ak sa vám nelení, tak nech sa vonku zelení 😉

Autor: Jana Husárová