Možno to aj vy poznáte. Makáte ako blázon, aby vaše svaly rástli, ale výsledok je nulový. Prečo? Je možné, že robíte jednu z týchto troch chýb!

Nesprávna technika

Cvičíte správne? Možno sa to zdá neuveriteľné, ale až polovica všetkých ľudí, ktorí cvičia, cvičia nesprávne. Znamená to, že technika ich cvičenia je nesprávna, alebo že kombinujú cviky, ktoré sa k sebe nehodia a podobne. To, že vám pri nesprávnom cvičení nerastú svaly, je ešte celkom fajn, omnoho horšie by bolo, ak by ste sa zranili, čo pri zlom cvičení býva častý jav. Takže, v prvom rade skúste zistiť, či cvičíte správne. Spýtajte sa ľudí, ktorí cvičia pravidelne a výsledky u nich sú viditeľné a určite vám radi poradia, čo pri cvičení robíte zle. Nie je hanbou opýtať sa, hanbou je mlčať a zostať v nevedomosti.

Miera cvičenia

Druhou častou chybou býva to, že cvičíte priveľa alebo primálo. Tí, ktorí cvičia priveľa, enormne namáhajú svoje svaly a tým im nedoprajú dostatok odpočinku. Svaly nemajú čas rásť a preto sú stále rovnako veľké (malé), prípadne dokonca badáte úbytok svalovej hmoty. Tí, ktorí cvičia málo, by mali, naopak, zintenzívniť tréning. Ale postupne! Rapídne zvýšiť nároky na svoje svaly je šialené, pretože si môžete ublížiť. Aj pri cvičení platí to isté, čo pri živote – všetko s mierou!

Nevhodná strava

Poslednou chybou býva strava. Musíte mať vyšší príjem energie ako jej výdaj. Môžete cvičiť ako šialenec, ale svaly vám rásť nemusia, pretože ich nedostatočne zásobujete živinami. A aké potraviny sú vhodné pre rast a stavbu svalov? Každý vie o tom, že živočíšne produkty ako vajcia, tvarohy či mäso, ale nezanedbávajte ani rastlinné produkty, na ktoré mnoho ľudí zabúda. Skvelé pre vaše svaly sú napríklad aj strukoviny (bielkoviny, vitamíy C a B, betakarotén, fosfor, draslík, horčík), špenát (bielkoviny, vláknina, vitamín C, vápnik) či rôzne druhy semien a orechov (bielkoviny, fytonutrienty, mastné kyseliny). Aj správna strava je jedným z kľúčov k vysnívaným svalom.

Zdroj: Muscle&Fitness, clubfitness.us |  Foto: muscleandfitness.com