Že je v slovenskom hokeji bordel a korupcia, nebude asi pre nikoho novinka. A zrejme nikoho neprekvapila ani iniciatíva skupiny hráčov okolo Michala Handzuša alebo Richarda Lintnera, ktorí chcú do „politiky“ okolo slovenského hokeja priniesť nový vietor a odovzdať funkcionárske kormidlo ľudom, ktorí sa hokejovo postarali o naše úspechy, milujú hokej, rozumejú mu a chcú pre preň urobiť aj na funkcionárskych postoch to najlepšie, čo vedia.
Už od júna 2015 sa vlečie akási patová situácia vzniknutá po voľbách nového prezidenta SZĽH, v ktorých kandidoval Richard Lintner proti Igorovi Nemečkovi. Bývalý úspešný hokejista, jeden z tých, ktorý stáli pri väčšine slovenských úspechov, vtedy hlasovanie tesne prehral. Vo voľbách totiž mali pomerne nedemokraticky právo hlasovať aj zväzoví funkcionári, ktorých ale menoval sám Igor Nemeček, čo vyvoláva isté domnienky o tom, či sú pravidlá o hlasovaní správne a či by sa nemali zmeniť na viac demokratické, a teda spravodlivé.
To je práve časť dohody menom „Verejný záväzok“, ktorú včera Michal Handzuš predložil Igorovi Nemečkovi – aby sa konali nové voľby podľa nových demokratických stanov. Prezident sa má osobitne zaviazať a presadiť, aby právo voliť funkcionárov (a teda aj prezidenta, pozn. red.) patrilo iba voleným delegátom hokejových klubov a združení (teda bez zväzových funkcionárov, pozn. red.).
Vynára sa tu ale otázka: Bude podpis Verejného záväzku stačiť? Aké budú ďalšie možné scenáre toho, čo sa udeje?
Najhoršie čo sa môže stať a tejto „Verejný záväzok“ to vlastne umožňuje, bude, že sa rada SZĽH neuznesie na tom, že sa budú konať nové voľby prezidenta SZĽH. Naznačujú to slová Igora Nemečka už z 1. 10. 2015, kedy sa nechal počuť, že mu „rada nový kongres nemusí schváliť“. Myslel tým, že funkcionári nemusia súhlasiť s tým, že sa budú konať nové voľby. V tom prípade sa Nemeček zaväzuje odstúpiť zo svojej funkcie do konca júna 2016. Týmto pádom sa do nejakého termínu nové voľby budú musieť konať, avšak môže sa stať aj to, že nové voľby prebehnú v podobnom duchu (nepresadí sa zmena stanov smerom k zmene hlasovacích pravidiel) a bude opäť zvolený Nemeček alebo niekto iný zo „starej školy“, čo nespôsobí žiadnu zmenu či niekto ako keby z „novej školy“, ale s tajným sprisahaním k „starej škole“.
Preto by možno mohol byť „Verejný záväzok“ viac smerovaný nielen na prezidenta samotného, ale na všetkých funkcionárov, ktorí mali podpísať tiež takýto záväzok o tom, že presadia zmeny stanov smerom ku demokratickej voľbe prezidenta.
Ako toto všetko dopadne, budeme určite všetci zvedaví a v mene slovenského hokeja si určite všetci želáme, aby tak či onak, všetko dopadlo čo najlepšie pre slovenský hokej samotný.
Držme si palce. SLOVENSKOOOO! 🙂
Foto: reprofoto Youtube – SlovakProspects.com