Home MIX História Čo sa stalo s mužom, ktorý odmietol salutovať Hitlerovi? Uff…

Čo sa stalo s mužom, ktorý odmietol salutovať Hitlerovi? Uff…

0
Čo sa stalo s mužom, ktorý odmietol salutovať Hitlerovi? Uff…

Pri čítaní či pozeraní mnohých vojnových príbehov vám budú prechádzať po chrbte zimomriavky. Tento je však trochu iný. Nemec, ktorý odmietol salutovať Hitlerovi. Prečo to urobil a čo sa s ním potom stalo?

V roku 2011 sa na internete objavila čiernobiela fotografia, ktorá sa stala okamžite virálom. Pochádza z roku 1935 a muž na zábere očividne odmietol salutovať Hitlerovi. Urobiť v tom období niečo také bola skutočná odvaha, možno priam až hlúposť. Prečo sa teda tak tento muž zachoval a čo nasledovalo?

Muž na fotke je Nemec August Landmesser, ktorý pohŕdal Hitlerom kvôli láske. V roku 1931 bola ekonomika v Nemecku na hroznej úrovni a August sa rozhodol pridať sa k Hitlerovej politickej strane. Tri roky na to však stretol lásku svojho života – židovku Irmu Eckler. Len rok na to sa zasnúbili. Kvôli tomuto Augusta vylúčili z nacistickej strany, a to nie je všetko. Párik sa vzal v Hamburgu, no kvôli novým zákonom bol ich sobáš anulovaný a vyhlásený za ilegálny. Iba pár mesiacov na to mali spolu bábätko – Ingrid. A potom sa August objavil na slávnej fotke, ktorá koluje internetom.

August cítil obrovský hnev kvôli tomu, ako sa k nemu a jeho rodine Hitler zachoval. Hitlerova strana mala totiž Nemecku pomôcť, a nie rozbíjať lásku a spôsobovať utrpenie.

Krátko na to Irma opäť otehotnela, no keďže sa pár bál o svoju budúcnosť, rozhodli sa ujsť z krajiny. Nanešťastie ich chytili na hraniciach. August skončil na krátko vo väzení a bol mu zakázaný akýkoľvek vzťah s Irmou. S tým, samozrejme, nesúhlasil, a tak ho opäť zavreli. Medzi časom ho odsúdili na dva roky v koncentračnom tábore a Irmu poslali do niekoľkých iných táborov, kde sa jej narodilo ďalšie dieťa. August ju už nikdy nevidel. Napokon Irmu poslali do plynovej komory.

Ich dve deti prežili, no ani Irma, ani August také šťastie nemali. Keď sa skončil Augustov trest, poslali ho bojovať. Problém bol však v tom, že väzni nedostali žiadnu výzbroj, a tak to bol v podstate ortieľ smrti. August zomrel v roku 1944.

Zdroj: YouTube | Foto: YouTube, Pixabay.com