Zažil to už snáď každý. “Fantómové vibrácie” smartfónu, ktoré vás síce donútili vytiahnuť telefón z vrecka nohavíc alebo tašky, no po zmeškanom hovore či novej správe nebolo na displeji ani stopy. Čo sa za týmto javom skrýva a prečo znamená vážny problém? Čítajte ďalej!
Vedci potvrdili, že 90 % populácie, ktorá používa mobilné telefóny, sa už stretlo s javom “falošného” vibrovania. Ak ste jeden z tých, ktorý z času na čas zacítia pohyby telefónu, no následne zistia, že celá záležitosť bola len akýmsi výplodom vašej fantázie, môže sa jednať o vážny problém.
“Fantómové vibrácie” signalizujú jeden zo závažných nežiadúcich účinkov závislosti na smartfóne. Samozrejme, ak sa tento jav odohral len ojedinele, netreba vyvolávať paniku, Ak sa ale pristihnete pri tom, že doslova túžite vidieť na obrazovke telefónu novú notifikáciu, máte vážny problém.
Čím vášnivejším užívateľom svojho smartfónu ste, tým viac sa stávate závislým na pocite spojenia sa s okolím, napríklad prostredníctvom sociálnych sietí. Práve táto potreba “spojenia” a túžba byť za každú cenu informovaný o tom, čo sa deje v online svete, je spúšťačom falošného vibrovania mobilu.
Falošné vibrovanie sa môže objaviť kedykoľvek, či už máte telefón vo vrecku, v nabíjačke alebo na stole. Ak ste na ňom doslova závislým, pocit, že svoje upozornenia náhodou prehliadnete, môže spôsobovať až úzkostné stavy.
Robert Rosenberger, asistent profesora filozofie na technickej univerzite v americkej Georgii, vysvetľuje “fantómové vibrácie” ako tendenciu ľudského tela opakovať zaužívané zvyky. Práve to, že väčšina z nás dostáva upozornenia prostredníctvom telefónu neskutočne často, spôsobuje, že náš mozog je už na vibrovanie navyknutý a očakáva ho doslova každú chvíľu.
Zdroj: thesun.co.uk | Foto: giphy, pixabay