Jednou z najfascinujúcejších postáv celej ľudskej histórie je nesporne Ježiš Kristus. Napriek tomu, že je ústrednou postavou našej cirkvi, vieme o ňom len žalostne málo. Preto sme sa rozhodli, že sa pozrieme bližšie na to, kým Ježiš v skutočnosti bol a hlavne ako vyzeral.

Kto bol Ježiš Nazaretský? Bol skutočne Božím synom? A ako vlastne vyzeral? Toto sú otázky, nad ktorými si vedecká komunita láme hlavu už celé roky. Pravdou je, že o Ježišovom živote toho veľa nevieme. Biblia nás učí, že Ježiš bol synom tesára Jozefa a jeho matkou bola žena menom Mária, ktorá bola navyše pannou. Ježiša počal duch svätý, narodil sa 24. decembra a jeho narodenie bolo doprevádzané hviezdou. Tá jasne žiarila nad stodolou, v ktorej dieťa prišlo na svet. Túto hviezdu nasledovali traja králi, ktorí prišli vzdať spasiteľovi hold a priniesli so sebou dary v podobe kadidla, zlata a myrhy.

traja krali

Od tejto udalosti sa Biblia na dlhú dobu odmlčí. Neexistujú žiadne evanjeliá, ktoré by detailnejšie popisovali Kristovo dospievanie či mladosť. Po dlhej odmlke sa ocitáme v období, kedy mal Ježiš viac ako 30 rokov. V tomto čase začína konať zázraky, zhromaždí okolo seba skupinu dvanástich apoštolov, putuje krajinou a hlása slovo Božie. Nakoniec je zradený mužom menom Judáš Iškariotský. Ten predal informácie o Ježišovi židovskej veľrade za 30 strieborných. Ježiš je vydaný do rúk Pontského Piláta (Vtedajší rímsky prefekt pre provinciu Judea), ktorý ho de facto na žiadosť židov odsúdi na smrť ukrižovaním.  Kristus teda umiera vo veku 33 rokov.

Podľa vtedajších zvykov bol zabalený do bieleho plátna a pochovaný. Na tretí deň jeho telo z hrobky zmizlo. Biblia tento fakt objasňuje ako Ježišovo zmŕtvych vstanie. Toto je stručný výklad Ježišovho života tak, ako ho poznáme z rozprávania Biblie.

jezis kriz

Bohužiaľ, o živote a narodení Ježiša neexistuje mimo náboženských výjavov jediná zmienka. Dokonca postava Ježiša nefiguruje ani v základných spisoch o sčítaní ľudu. Odhliadnuc od tohoto faktu a držiac sa čisto náboženských informácií sa vedci dodnes snažia zistiť, ako vlastne Ježiš mohol vyzerať. Väčšinou je Kristus zobrazovaný ako charizmatický, mladý beloch s bradou, dlhými hnedými vlasmi a modrými očami. Tento vzor je však vzhľadom na Ježišov pôvod veľmi nepravdepodobný. Ak sa pozrieme na veci pragmaticky, vzhľadom na podnebie a vtedajšie osídlenie Izraela je veľmi pravdepodobné, že spasiteľ mal tmavšiu farbu pokožky.

O rekonštrukciu Ježišovej tváre sa nedávno pokúsil aj umelec a lekár Richard Neave z Manchesterskej univerzity, ktorý pri tvorbe portrétu využil znalosti forenznej antropológie. Podľa jeho slov bol Ježiš vzhľadom na povahu práce tesára mužom robustnejšej postavy. Podľa vtedajšej módy by mohol nosiť bradu a nakrátko ostrihané vlasy. Jeho pleť by mala byť tmavšej farby a fakt, že by mal mať modré oči, je tiež vysoko nepravdepodobný.

jezis

Ďalším cenným zdrojom, ktorý napovie niečo o tom, ako Ježiš Nazaretský skutočne vyzeral, by mohol byť tzv. Turínsky rubáš. Údajne sa jedná o plátno, do ktorého bol Ježiš po svojej smrti zabalený a na ktorom zanechal otlačok svojej tváre. I keď cirkev považuje toto plátno za jasný dôkaz Ježišovej existencie, vedecká obec ho pokladá za stredoveký podvrh. Metóda odhadu veku pomocou rozpadu izotopov totiž dokazuje, že plátno je o niekoľko storočí mladšie ako samotný Kristus.

Problém tejto metódy je, že vedci potrebujú získať vzorku, ktorú môžu zničiť. Naposledy sa im podarilo pre svoj výskum získať malý kúsok z okraja plátna. Ten síce potvrdil, že plátno je mladšie, ako sa očakávalo, avšak objavili sa špekulácie o tom, že okraj plátna mohol byť v stredoveku reštaurovaný, a preto vzorka nezodpovedala skutočnému veku posvätnej relikvie. Súhlas na odobratie vzorky priamo zo stredu rubáša sa však od cirkvi získať nepodarilo, a tak ostáva jeho pravosť naďalej spornou.

rubasMimochodom, práve podľa vzoru Turínskeho plátna sa pokúsila vymodelovať podobizeň Ježiša dokonca aj talianska polícia. Tentokrát sa však pokúšala prísť na to, ako Kristus vyzeral ešte ako dieťa. Využila pri tom forenznú techniku, na ktorú nadviazala počítačovým programom zobrazujúcim obrátený proces starnutia. Ježišovi zmenšili sánku, zúžili tvár a zjemnili oči. Podobným spôsobom úspešne získavajú aspoň približný výzor hľadaných mafiánskych bossov.

jezisko chlapec

Tak čo poviete, ktorá z Ježišových podobizní sa vám javí ako najpravdepodobnejšia? Faktom ostáva, že skutočnú tvár Ježiša pravdepodobne tak skoro neodhalíme, ale nič to. Veď nakoniec, ak budeme poslúchať, možno sa nám jedného dňa podarí potriasť si s ním rukou aj osobne. :)

Zdroj: blog.hmns.org, talianska polícia, manchester university, biblia, vikasacharya.wordpres.com, allgodwallpaper.com