Počítanie peňazí je dennou praxou každého jedného z nás. Čo by ste však povedali na to, keby ste peniaze nepočítali, ale rovno ich vážili? Vieme ako na to – stačí sa presťahovať do Venezuely!Aj keď to znie lákavo, vaša radosť by určite netrvala dlho. Dôvodom, prečo vo Venezuele už niektorí obchodníci odmetajú peniaze počítať a radšej ich vážia, je obrovská inflácia. Vláda odmieta zverejniť presné čísla, no odhady miestnej inflácie sú od 200 až do 1 500 percent.  V praxi to znamená, že obchodníci majú často pod pokladňou mechy s bankovkami, ktoré každým dňom strácajú na hodnote. V krajine sa používa mena bolivar.

Pre lepšiu predstavu je jeden bolivar približne 0,0906 eura, čo sa ale každým dňom mení.

Venezuela, ktorá sa nachádza v južnej Amerike, je v obrovskej kríze. Ľudia sa síce v peniazoch môžu priam kúpať, no v obchodoch si za ne moc nekúpia. Ak ste si kúpili v roku 2014 napríklad kilo zemiakov za 10 bolivarov, o rok neskôr ste za toto isté množstvo už zaplatili viac ako 41 bolivarov.

Najvyššia bankovka má nominálnu hodnotu 100 bolivarov, no čoskoro sa to zmení. Vláda vydala príkaz na vytlačenie nových peňazí s vyššími nominálnymi hodnotami, a to v sumách 500, 1 000, 5 000 a 10 000 bolivarov. Vraví sa, že do Vianoc tohto roka by sa mala objaviť spolu s týmto bankovkami aj ďalšia v sume 20 000 bolivarov.

Zdroj: etrend.sk | Foto: fineartamerica.com

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Tomas Po
Klasický typ mladého chlapa, ktorý sa zaujíma o šport, ženy a peniaze. Rád si vypijem dobre vychladené pivko s partiou správnych ľudí, s ktorými pokecám s a naučím sa novým veciam, pozberám nové názory na určité veci a spravím si vlastný úsudok.